Wyrok NSA z dnia 14 czerwca 2007 r., sygn. I FSK 992/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Ireneusz Dukiel, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Protokolant Katarzyna Golemba, po rozpoznaniu w dniu 14 czerwca 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 4 kwietnia 2006 r. sygn. akt I SA/Gd 452/04 w sprawie ze skargi R. S. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności zażalenia. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 4 kwietnia 2006 r., sygn. akt I SA/Gd 452/04, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, po rozpoznaniu sprawy ze skargi R. S., uchylił zaskarżone postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności zażalenia na postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni z dnia [...], w którym organ ten przedłużył podatnikowi termin dokonania zwrotu bezpośredniego nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za październik 2003 r. do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego.
Z przedstawionego w uzasadnieniu wyroku przebiegu postępowania wynika, że R. S. złożył korektę deklaracji VAT-7 za październik 2003 r., w której wykazał kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy w wysokości 733 600 zł.
W związku z tym w dniu 28 stycznia 2004 r. podatnikowi zostało doręczone upoważnienie do przeprowadzenia kontroli podatkowej w zakresie prawidłowości rozliczenia z budżetem państwa z tytułu podatku od towarów i usług za wskazany wyżej miesiąc.
Następnie w celu sprawdzenia zasadności zwrotu Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni wydał postanowienie z dnia [...], przedłużające termin dokonania zwrotu bezpośredniego nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego. W pouczeniu tego postanowienia organ podatkowy, powołując się na art. 21 ust. 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, ze zm.), zwanej dalej w skrócie "ustawą o VAT", oraz na art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, ze zm.), zwanej dalej w skrócie "Ordynacja podatkowa" poinformował, że podatnikowi na to postanowienie zażalenie nie przysługuje.