Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 9 maja 2006 r., sygn. I OSK 1113/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Stebnicka /spr./, Sędziowie NSA Barbara Adamiak, Alicja Plucińska-Filipowicz, Protokolant Tomasz Zieliński, po rozpoznaniu w dniu 9 maja 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 5 lipca 2005r. sygn. akt II SA/Bd 418/05 w sprawie ze skargi B. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Toruniu z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby 1. oddala skargę kasacyjną; 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

UZASADNIENIE:

Wyrokiem z dnia 5 lipca 2005 r., sygn. akt II SA/Bd 418/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę B. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Toruniu z dnia [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby. Skarżona decyzja utrzymała w mocy pierwszą decyzję organu z dnia [...] wydaną w oparciu o art. 25 ust. 1 pkt 8a ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej, który to przepis stanowi, iż funkcjonariusz celny w wypadku wniesienia przeciwko niemu aktu oskarżenia o umyślne popełnienie przestępstwa, ściganego z oskarżenia publicznego podlega zwolnieniu ze służby.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podniósł, iż treść przepisu powołanego na podstawę przedmiotowej decyzji jednoznacznie wskazuje na obligatoryjny charakter zwolnienia funkcjonariusza publicznego ze służby w sytuacji wystąpienia wskazanych w nim przesłanek i dlatego też ocenę prawidłowości decyzji sprowadzić należy jedynie do zbadania, czy istotnie przesłanki te wystąpiły oraz czy organ przeprowadził postępowanie w tym zakresie we właściwy sposób. Sąd podkreślił, że bezspornym jest: po pierwsze, że Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wielkopolskim wszczęła przeciwko B. P. postępowanie karne w sprawie o przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego, a po drugie, że akt oskarżenia uznać należy za wniesiony do Sądu Rejonowego we Włocławku z dniem nadania go na poczcie, to jest 31 grudnia 2004 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00