Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 stycznia 2019 r., sygn. I OSK 3389/18

Administracyjne postępowanie; Inne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak sędzia del. WSA Agnieszka Miernik (spr.) Protokolant asystent sędziego Inesa Wyrębkowska po rozpoznaniu w dniu 11 stycznia 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 25 maja 2018 r. sygn. akt III SAB/Łd 22/17 w sprawie ze skargi Z. N. na bezczynność Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] w przedmiocie przekazania odwołania 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] na rzecz Z.N. kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z 25 maja 2018 sygn. akt III SAB/Łd 22/17, po rozpoznaniu skargi Z. N. na bezczynność Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...], zobowiązał ten organ do przekazania Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej odwołania Z. N. z [...] maja 2017 r., w terminie 7 dni od dnia zwrotu akt organowi, stwierdził, że bezczynność nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa oraz zasądził od organu na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania.

W uzasadnieniu Sąd przedstawił następujący stan faktyczny i prawny sprawy:

Z. N. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi skargę na bezczynność Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi w sprawie jego odwołania złożonego od decyzji Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z [...] kwietnia 2017 r. o zwolnieniu go ze służby w Służbie Celno-Skarbowej. W uzasadnieniu skargi wskazał, że od [...] sierpnia 2000 r. pełnił służbę w Służbie Celnej w Urzędzie Celnym [...], ostatnio na stanowisku [...] w stopniu [...]. W dniu [...] maja 2017 r. doręczono mu pismo Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z [...] kwietnia 2017 r., w którym zaproponowano mu podjęcie pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na stanowisku kontrolera skarbowego w Pierwszym Urzędzie Skarbowym [...] począwszy od [...] maja 2017 r. Jednocześnie został pouczony, że w ciągu 14 dni powinien złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia propozycji zatrudnienia i że niezłożenie oświadczenia w tym terminie jest równoznaczne z odmową przyjęcia propozycji zatrudnienia. Skarżący [...] maja 2017 r. złożył oświadczenie, że przyjmuje otrzymaną propozycję zatrudnienia. W tym samym dniu, za pośrednictwem Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...], złożył odwołanie do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej od decyzji określającej propozycję warunków zatrudnienia w ramach korpusu służby cywilnej w Izbie Administracji Skarbowej w [...] z [...] kwietnia 2017 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w [...] nie nadał biegu odwołaniu, a skarżącego poinformował w piśmie z [...] czerwca 2017 r., że przedstawienie mu propozycji pracy było zgodne z obowiązującymi przepisami i nie ma podstaw prawnych do wydania decyzji administracyjnej w przedmiocie propozycji służby w Służbie Celno-Skarbowej. Wskazał, że przepisy ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz.1948 ze zm.), powoływanej dalej jako "Przepisy wprowadzające", nie przewidują trybu odwoławczego od propozycji zatrudnienia przedkładanej funkcjonariuszowi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00