Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 padziernika 2006 r., sygn. I OSK 1345/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Paweł Tarno /spr./, Sędziowie NSA Anna Lech, Joanna Runge - Lissowska, Protokolant Kamil Wertyński, po rozpoznaniu w dniu 17 października 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 16 lutego 2005 r. sygn. akt II SA/Kr 1347/02 w sprawie ze skargi H. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie lokalizacji zjazdu w pasie drogowym 1. oddala skargę kasacyjną 2. przyznaje od Skarbu Państwa na rzecz radcy prawnego T. G. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł plus należny podatek od towarów i usług oraz 250 (dwieście pięćdziesiąt) zł jako zwrot udokumentowanych wydatków radcy prawnego z tytułu nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu

Uzasadnienie

Wyrokiem z 16 lutego 2005 r. II SA/Kr 1347/02 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę H. C. i J. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie lokalizacji zjazdu w pasie drogowym. Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy: J. P. i H. C. wnieśli w dniu 9.11.2001 r. do Urzędu Miasta w [...] prośbę o wyrażenie zgody na lokalizację w pasie drogowym ulicy [...] będącej w zarządzie Gminy [...] działki nr 43, dojazdu do budynku mieszkalnego do posesji nr 44 położonej przy ulicy [...] oznaczonej nr ewid. obr. 20 ark. III dz. 43. Decyzją z dnia [...] [...] Przewodniczący Zarządu Miasta [...] nie wyraził zgody na lokalizację tego zjazdu.

Od tej decyzji strony wniosły odwołanie podając, że chodzi im o uporządkowanie prawne istniejącego od 40 lat przejazdu gruntowego do ich posesji, gdyż Urząd w 2000 r., usytuował wiatę przystankową autobusową zespoloną z prywatnym pawilonem handlowym uszczuplając im szerokość użytkowanego przez nich pasa wjazdu na posesję. Podkreślono, że nie chodzi o nowy zjazd, ale o uporządkowane prawne sprawy toczącej się od lat, a w szczególności o korzystne załatwienie dzierżawy lub odsprzedaży istniejącego przejazdu do ich posesji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00