Wyrok NSA z dnia 1 lutego 2006 r., sygn. II OSK 720/05
1. Przepisy art. 6 i art. 38 ust. 5 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej /Dz.U. nr 91 poz. 408 ze zm./, wbrew twierdzeniom Rady Powiatu, nie dają podstaw prawnych do pobierania - w drodze umów cywilnych - opłat od osób ubezpieczonych, za świadczenia finansowane ze środków publicznych.
2. Jeśli od uiszczenia opłat wynikających z umowy cywilnoprawnej zależy przyśpieszenie udzielenia świadczenia zdrowotnego osobom ubezpieczonym, świadczenia objętego ubezpieczeniem zdrowotnym, to zasada równego dostępu do świadczeń zostaje naruszona.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 1 lutego 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Rady Powiatu Ś. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 2 marca 2005 r. III SA/Wr 553/04 w sprawie ze skargi Wojewody D. na uchwałę Rady Powiatu Ś. z dnia 17 czerwca 2004 r. (...) w przedmiocie zatwierdzenia zmian w statucie Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ś. - oddala skargę kasacyjną.
UZASADNIENIE
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 2 marca 2005 r. /III SA/Wr 553/04/ po rozpoznaniu sprawy ze skargi Wojewody D. na uchwałę rady Powiatu Ś. z dnia 17 czerwca 2004 r. (...) w przedmiocie zatwierdzenia zmian w statucie Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ś. - stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały i stwierdził, że zaskarżona uchwała nie może być wykonana. W uzasadnieniu wyjaśniono, że Wojewoda D. domagał się stwierdzenia nieważności przedmiotowej uchwały z powodu naruszenia art. 7 i art. 68 Konstytucji RP, art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej /Dz.U. nr 91 poz. 408 ze zm., dalej: ustawa o zakładach opieki zdrowotnej/ oraz art. 2, art. 10 ust. 2 i art. 47 ustawy z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia /Dz.U. nr 45 poz. 391 ze zm./. W toku postępowania nadzorczego Wojewoda ustalił, że mocą par. 1 pkt 1 powyższej uchwały wprowadzono możliwość udzielania świadczeń zdrowotnych na podstawie dobrowolnych deklaracji pacjentów na zasadach określonych w Regulaminie Porządkowym SP ZOZ w Ś. Zgodnie z uzasadnieniem uchwały i projektem tzw. instrukcji w sprawie umieszczania pacjenta w "Księdze oczekujących na przyjęcie do szpitala" oraz o dobrowolnych płatnych świadczeniach medycznych-pacjent po zgłoszeniu się do oddziału szpitalnego będzie mógł skorzystać z odpłatnego świadczenia poza kolejnością, jeżeli zostaną spełnione następujące warunki: