Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 9 lutego 2006 r., sygn. II FSK 286/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Krzymień, Sędziowie NSA Bogusław Dauter, Marian Jaździński (spr.), Protokolant Magdalena Gródecka, po rozpoznaniu w dniu 9 lutego 2006 r. na rozprawie w Wydziale II Izby Finansowej skargi kasacyjnej Krystyny P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 24 listopada 2004 r. sygn. akt I SA/Op 16/04 w sprawie ze skargi Krystyny P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 3 grudnia 2003 r. (...) w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowej z tytułu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Krystyny P. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w O. kwotę 120 zł (słownie: sto dwadzieścia złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego, 3) przyznaje radcy prawnemu Markowi G. wynagrodzenie z kasy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu w kwocie 292,80 zł (słownie: dwieście dziewięćdziesiąt dwa złote 80/100

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 24 listopada 2004 r., I SA/Op 16/04, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu orzekł o oddaleniu skargi Krystyny P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 3.12.2003 r., (...), w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowej z tytułu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

W uzasadnieniu tego wyroku wskazano, iż Krystyna P. złożyła w dniu 22.05.2003 r. w Urzędzie Skarbowym w S. wniosek o umorzenie zobowiązania podatkowego z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za miesiąc kwiecień 2003 r. W piśmie zawierającym ten wniosek wskazała ona, że znalazła się w trudnej sytuacji materialnej, spowodowanej pogorszeniem sytuacji ekonomiczno-finansowej firmy, którą prowadziła wspólnie z mężem Józefem P., tj. Wytwórni Wód Gazowanych, Hurtowni Piwa i Rozlewni Wina w L. Sytuacja ta była wynikiem spadku obrotów, utraty płynności finansowej, problemów z zakupem towarów oraz windykacją należności od odbiorców. Na pogarszającą się sytuację tej firmy duży wpływ miały powstające w okolicznych miejscowościach hurtownie i markety. Dążąc do utrzymania poziomu zatrudnienia i bytu firmy zmuszona ona była do korzystania z kredytów bankowych, które pozwalały jej regulować na bieżąco zobowiązania pracownicze i podatkowe, w tym z tytułu podatku VAT i podatku dochodowego oraz inne należności publiczne, takie jak składki na ubezpieczenie społeczne, a także uzyskiwać środki na zakup dalszych towarów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00