Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 24 listopada 2004 r., sygn. I SA/Op 16/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędziowie: Sędzia NSA Joanna Kuczyńska Asesor sądowy Marta Wojciechowska (spr.) Protokolant ref. stażysta Iwona Drzewiecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 listopada 2004 r. sprawy ze skargi K. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z dnia [...], nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowej z tytułu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu 22 maja 2003 r. do Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich wpłynął wniosek K. P. o umorzenie zobowiązania podatkowego z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za miesiąc kwiecień 2003 r. W uzasadnieniu wniosku K. P. wskazała, że występuje z takim żądaniem, gdyż znalazła się w trudnej sytuacji materialnej, spowodowanej pogorszeniem sytuacji ekonomiczno finansowej firmy, którą prowadziła wspólnie z mężem J. P. tj. A w L. Sytuacja ta była wynikiem spadku obrotów, utraty płynności finansowej, problemów z zakupem towarów oraz windykacją należności od odbiorców. Zdaniem K. P. na pogarszającą się sytuację jej firmy duży wpływ miały powstające w okolicznych miejscowościach hurtownie i markety. Dążąc do utrzymania poziomu zatrudnienia i bytu firmy K. P. zmuszona była do korzystania z kredytów bankowych, które pozwalały regulować na bieżąco zobowiązania pracownicze i podatkowe, w tym z tytułu podatku VAT i podatku dochodowego oraz inne należności publiczne, takie jak składki na ubezpieczenie społeczne, a także uzyskiwać środki na zakup dalszych towarów.

Narastające zadłużenie firmy i zaprzestanie płacenia rat kredytowych doprowadziło do przejęcia przez Bank [...] w L. nieruchomości, na której prowadzona była firma. K. P. podniosła także, że w dacie składania wniosku przygotowuje firmę do likwidacji i nie posiada żadnych środków finansowych, z których mogłaby pokryć zaległość podatkową. Jednocześnie zastrzegła, że do daty wystąpienia z wnioskiem o umorzenie zaległości podatkowych swoje zobowiązania wobec budżetu Państwa regulowała na bieżąco, a w okresie trzech lat poprzedzających złożenie wniosku, korzystała z pomocy publicznej w postaci umorzenia podatku od nieruchomości w kwocie 31712,50 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00