Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 grudnia 2006 r., sygn. II FSK 37/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Sędziowie NSA Bogusław Dauter, Zofia Przegalińska, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 2 września 2005 r. sygn. akt I SA/Gl 1692/04 w sprawie ze skargi M. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2003 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach na rzecz M. D. kwotę 135 (sto trzydzieści pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 2 września 2005 r. (I SA/Gl 1692/04) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, po rozpoznaniu skargi M. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia [...] Nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych, uchylił zaskarżoną decyzję, orzekł, iż nie może być ona wykonana w całości do chwili uprawomocnienia się wyroku oraz zasądził od Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach na rzecz skarżącej tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego kwotę 295 zł.

2. W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji ustalił, iż zaskarżoną decyzją organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w Z. z dnia [...], określającą M. D. wysokość zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2003 rok w kwocie 686,10 zł. Organy zakwestionowały wspólne opodatkowanie małżonków M. i M. D., powołując się na to, że nie mogą oni rozliczać się wspólnie, gdyż w stosunku do małżonka podatniczki - M. D. - mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wynika to z tego, iż w roku podatkowym 2003 M. Dz. de iure prowadził działalność gospodarczą - w dniu 9 stycznia 2002 r. złożył on zawiadomienie o wyborze zryczałtowanej formy opodatkowania, a do dnia 20 stycznia 2003 r. nie dokonał wyboru formy opodatkowania, tak więc w dalszym ciągu podlegał ustawie o podatku zryczałtowanym (art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym) i nie mógł opodatkować swych dochodów wspólnie z M. D. Brak jest uregulowań prawnych zobowiązujących do stosowania znowelizowanego art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym wyłącznie do osób dokonujących wyboru opodatkowania po dacie wejścia w życie nowelizacji, a więc po dniu 1 stycznia 2003 r. W ocenie organu art. 9a ust. 2, dodany do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który również wszedł w życie dnia 1 stycznia 2003 r., określił zakres adresatów tej normy ustalając, że ma on zastosowanie tylko do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w roku 2002 na zasadach ogólnych i kontynuujących ją w 2003 r. przy nie zmienionej formie opodatkowania. Tak wyznaczeni podatnicy zostali objęci zwolnieniem z obowiązku składania oświadczeń w omawianym zakresie. Organ podkreślił też, iż strona informowana była o przesłankach wszczęcia postępowania, miała możliwość uczestniczenia w postępowaniu oraz wypowiedzenia się na temat materiału dowodowego przed wydaniem decyzji, a organy w pełni zebrały materiał dowodowy i prawidłowo oceniając stan faktyczny odpowiednio zastosowały przepisy podatkowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00