Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 19 lipca 2006 r., sygn. II FSK 1074/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Nowak (sprawozdawca), Sędziowie NSA Stanisław Bogucki, Jan Rudowski, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 19 lipca 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Adama G. i Izabelli G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 6 kwietnia 2005 r. sygn. akt I SA/Łd 170/05 w sprawie ze skargi Adama G. i Izabelli G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 4 stycznia 2005 r. (...) w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 1999 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Adama i Izabelli G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. kwotę 600 /sześćset/ złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 6 kwietnia 2005 r. I SA/Łd 170/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę Izabelli i Adama G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z 4 stycznia 2005 r. (...) w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 1999 r.
Z uzasadnienia wyroku wynikało, że Adam G. prowadził działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej "A.", w której posiadał udział w zyskach i stratach w 50%. 17 czerwca 1994 r. kupił samochód marki Opel Astra, nr rej. (...), a następnie zaliczył do kosztów uzyskania przychodu Spółki, w 1999 roku, m.in. odpisy amortyzacyjne od wartości tego samochodu oraz wydatki na jego eksploatację, co zdaniem organów podatkowych było nieuprawnione. Samochód został nabyty przez Adama G., jednakże nie został wniesiony przez niego do Spółki, o czym świadczył brak odpowiedniego aneksu do umowy; dowód zakupu samochodu w postaci rachunku uproszczonego wystawiony został na nazwisko Adama G. Jedynie ten dowód stwierdza osobę nabywcy samochodu. Inne zaś przedstawione przez skarżącego dowody w postaci umowy kredytowej, rozliczenia zaliczki na zakup samochodu pobranej przez skarżącego z kasy Spółki, odpisy wyciągów bankowych dotyczących spłat kredytu, odpisy dokumentów obsługi przedsprzedażnej oraz odbioru pojazdu, odpis świadectwa znakowania pojazdu, odpisy dokumentów OT, odpis dokumentu PK, ustalającego kwoty odpisów amortyzacyjnych i kwotę ubezpieczenia oraz odpis tabeli amortyzacji środków trwałych spółki za 1994 roku nie określały prawa własności pojazdu. W 1993 roku skarżący wniósł do Spółki samochód marki Polonez o nr rej. (...); na tę okoliczność sporządzono aneks do umowy Spółki. Brak natomiast było podobnego aneksu odnośnie samochodu marki Opel Astra. Tym samym zdaniem organów samochód stanowił wyłączną własność skarżącego, odrębną od majątku Spółki, co uniemożliwiało dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od jego wartości w świetle przepisów art. 22 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. 1993 nr 90 poz. 416 ze zm./ oraz par. 2 ust. 1, par. 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 stycznia 1997 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych /Dz.U. nr 6 poz. 35 ze zm./, dla celów tego podatku za 1999 r.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right