Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 wrzenia 2006 r., sygn. I FSK 1236/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jan Zając Sędziowie sędzia NSA Janusz Zubrzycki (spr.) sędzia WSA del. Barbara Kołodziejczak-Osetek Protokolant Grzegorz Ziemak po rozpoznaniu w dniu 20 września 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Zbigniewa W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 21 kwietnia 2005 r. sygn. akt I SA/Po 1679/03 w sprawie ze skargi Zbigniewa W. na decyzję Izby Skarbowej w P. Ośrodek Zamiejscowy w K. z dnia 7 maja 2003 r., (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do czerwca 2000 r. i od września do grudnia 2000 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Zbigniewa W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 3.600 zł /słownie: trzy tysiące sześćset złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę Zbigniewa W. na decyzję Izby Skarbowej w P. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2000 r.

Powyższą decyzją organ podatkowy drugiej instancji utrzymał w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w T. w sprawie określenia Zbigniewowi W. zobowiązania w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2000 r. oraz nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, w tym kwoty do przeniesienia na następny miesiąc za lipiec i sierpień 2000 r.

W uzasadnieniu Izba Skarbowa wyjaśniła, iż w wydanej decyzji podstawą prawną wyeliminowania podatku naliczonego wynikającego z 244 zakwestionowanych faktur VAT stanowił par. 50 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 109 poz. 1245 ze zm./ z uwagi na nie potwierdzenie transakcji kopią faktury u sprzedawcy. W wyniku kontroli krzyżowej, przeprowadzonej u sprzedawcy i nabywcy, stwierdzono, że każda ze stron jest w posiadaniu zupełnie odmiennych faktur, dokumentujących sprzedaż innych towarów, dla innych odbiorców, w innych ilościach i wartościach, a elementem wspólnym tych faktur są tylko ich numery i daty wystawienia. Członkowie Zarządu spółki będącej wystawcą faktur stwierdzili, że okazane faktury sprzedaży wystawione na Zbigniewa W. nie zostały wystawione przez "P.".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00