Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 czerwca 2006 r., sygn. II FSK 896/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędziowie NSA Edyta Anyżewska (sprawozdawca), Stefan Babiarz, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 8 marca 2005 r. sygn. akt I SA/Po 1367/03 w sprawie ze skargi Stadniny Koni "P." Spółki z o.o. z siedzibą w G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia 2 lutego 2003 r. (...) w przedmiocie ulgi inwestycyjnej 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. na rzecz Stadniny Koni "P." Spółki z o.o. z siedzibą w G. kwotę 3.600 /trzy tysiące sześćset/ złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 8 marca 2005 r., I SA/Po 1367/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił zaskarżoną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia 2 kwietnia 2003 r. i poprzedzającą ja decyzję Wójta Gminy P. z dnia 3 lutego 2003 r. w przedmiocie ulgi inwestycyjnej.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd wyjaśnił, że organ podatkowy I instancji, działając na podstawie art. 207 i 210 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm./, dalej O.p., oraz art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym /t.j. Dz.U. 1993 nr 94 poz. 431 ze zm./, dalej u.p.r., udzielił wnioskującej Stadninie Koni P. sp. z o.o., ulgi inwestycyjnej z tytułu wydatków poniesionych na modernizację budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich i odmówił udzielenia tejże ulgi z tytułu wydatków poniesionych na modernizację byłej stodoły na magazyn komponentów oraz na wydatek na czochradło i domki dla cieląt.

W decyzji wskazano, że ulga inwestycyjna przypisana jest wyłącznie do budynków w których zwierzęta bytują, przebywają, na stałe bądź czasowo. Warunek ten został spełniony w odniesieniu do modernizacji obór, porodówki. Dlatego wydatki poniesione na ten cel mogły być brane pod uwagę przy naliczaniu ulgi. Natomiast tego warunku nie spełnia budynek magazyn komponentów wraz z zespołem urządzeń służących przygotowaniu i zadawaniu pasz. Z kolei urządzenia czochradła zamontowane na okólnikach jak i system odchowu cieląt /domki dla cieląt/ nie wchodzą w zakres modernizacji budynku, gdyż w pierwszym przypadku jest to urządzenie zamontowane na zewnątrz budynków, w drugim przypadku stanowi ruchomości, pozwalające na ich przenoszenie i sytuowanie w dowolnym miejscu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00