Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 23 marca 2006 r., sygn. II FSK 1405/05

Sprawozdanie, o którym stanowi art. 55 ust. 7 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej /Dz.U. nr 29 poz. 154 ze zm./. jest dokumentem prywatnym, który nie jest objęty domniemaniem prawdziwości przedstawionych w nim oświadczeń.

W związku z tym informacje wynikające z wymienionego dokumentu winny być na tyle dokładne, konkretne i sprawdzalne, aby na ich podstawie można było zweryfikować, ustalić i ocenić, że w rzeczywistości sprawozdaje on przeznaczenie darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą zgodnie z przywołanym art. 55 ust. 7.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 23 marca 2006 r. a rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Heleny K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 10 czerwca 2005 r. I SA/Wr 1884/02 w sprawie ze skargi Heleny K. na decyzję Izby Skarbowej we W. z dnia 15 maja 2002 r. (...) w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2000 r., zaległości podatkowej oraz odsetek za zwłokę - oddala skargę kasacyjną; (...).


UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 10 czerwca 2005 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, w sprawie I SA/Wr 1884/02, oddalił skargę Heleny K. na decyzję Izby Skarbowej we W. z dnia 15 maja 2002 r., którą uchylono w części decyzję Urzędu Skarbowego W.-Ś. i określono podatniczce wysokość należnego podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2000 oraz zaległość podatkową w tym podatku wraz z odsetkami za zwłokę.

W uzasadnieniu do tego wyroku wskazano, że Izba Skarbowa we W., analizując w trybie odwoławczym wspomnianą decyzję Urzędu Skarbowego W.-Ś., zakwestionowała zaliczenie przez podatniczkę kwoty raty leasingowej do kosztów uzyskania przychodu podlegającego opodatkowaniu. W tym zakresie wyjaśniono, że przedmiot leasingu /samochód osobowy/ był używany przez podatniczkę jedynie przez 3 miesiące, a następnie prawa z umowy leasingowej wraz z jej przedmiotem zostały zbyte w drodze cesji na spółkę "J." Kompania Inwestycyjna sp. z o.o. Wobec tego uznano, że wydatek, jaki skarżąca poniosła z tytułu umowy leasingu, pozostawał w związku z jej przychodową działalnością jedynie w takiej części, w jakiej skarżąca używała objętego tą umową samochodu osobowego, tj. w 3/24.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00