Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 marca 2006 r., sygn. I FSK 761/05

1. Zakaz retroakcji nie tylko należy do fundamentalnych elementów koncepcji państwa prawnego /art. 2 Konstytucji RP/ ale jest powszechnie respektowany w kulturze prawnej większości współczesnych ustrojów konstytucyjnych. Wyrazem tej zasady na gruncie prawa wspólnotowego jest orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, dotyczące zakresu kognicji Trybunału w sprawach, które dotyczą stanu faktycznego i prawnego /krajowego/, powstałego przed dniem akcesji danego państwa do Unii Europejskiej /kwestia tzw. kompetencji ratione temporis/.

2. Normy ustanowione przed przystąpieniem danego państwa do Unii Europejskiej nie stanowią implementacji prawa wspólnotowego, nawet jeżeli wprowadzono je w celu dostosowania prawa krajowego do prawa wspólnotowego. Orzekanie zatem o kolizji takich norm krajowych z prawem wspólnotowym jest niedopuszczalne, gdyż oznaczałoby to stosowanie prawa wspólnotowego wstecz.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 22 marca 2006 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej "CHP", Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 13 kwietnia 2005 r. I SA/Bk 245/04 w sprawie ze skargi "CHP", Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia 17 czerwca 2004 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług - oddala skargę kasacyjną.


UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 13 kwietnia 2005 r. I SA/Bk 245/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę "CHP" spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia 17 czerwca 2004 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

W motywach orzeczenia wskazano m.in., że Naczelnik Urzędu Celnego w B. decyzją z dnia 22 marca 2004 r. określił spółce kwotę należnego podatku od towarów i usług z tytułu importu włókna akrylowego ciętego barwionego zgłoszonego do oclenia 23 sierpnia 2000 r. Natomiast zaskarżonym aktem utrzymano w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00