Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2005 r., sygn. I OSK 203/05

Zastosowanie sankcji kary pieniężnej a nie sankcji pozbawienia uprawnienia przez cofnięcie zezwolenia nie może być uznane za wadliwą wykładnię przepisów o nałożeniu kary pieniężnej w transporcie drogowym. Cofnięcie zezwolenia jest odrębnym rodzajem sankcji, która nie jest związana z sankcją kary pieniężnej.

Teza urzędowa

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Adamiak (spr.), Sędziowie NSA Irena Kamińska, , Elżbieta Stebnicka, Protokolant Iwona Sadownik, po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2005 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 lipca 2004 r. sygn. akt 6 II SA 294/03 w sprawie ze skargi K. D. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] nr [...], z dnia [...] nr [...], z dnia [...] nr [...] w przedmiocie obciążenia karą pieniężną 1. oddala skargę kasacyjną, 2. odstępuje od zasądzenia kosztów postępowania kasacyjnego na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

Uzasadnienie

Główny Inspektor Transportu Drogowego decyzją z [...] nr [...] utrzymał w mocy decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Drogowego z [...] nr [...] o nałożeniu kary pieniężnej w wysokości 8000 zł, wydaną na podstawie art. 92 ust. 1 pkt 2 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. Nr 125, poz. 1371 ze zm.) i 1 pkt 2 załącznika do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 3 lipca 2002 r. w sprawie wysokości kar pieniężnych w transporcie drogowym (Dz.U. Nr 115, poz. 999). W uzasadnieniu decyzji organ II instancji wskazał, że zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o transporcie drogowym wykonywanie przewozów regularnych w transporcie drogowym osób wymaga zezwolenia. W myśl art. 87 ust. 1 pkt 1 ustawy przy wykonywaniu transportu drogowego osób kierowca pojazdu samochodowego jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu kontroli odpowiednie zezwolenie. Art. 92 ust. 1 pkt 2 ustawy stanowi, że karze pieniężnej podlega podmiot, który wykonuje transport drogowy bez wymaganego zezwolenia na przewóz osób. Zgodnie z 1 pkt 2 załącznika do rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie wysokości kar pieniężnych w transporcie drogowym kara za powyższe naruszenie wynosi 8000 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00