Wyrok NSA z dnia 12 października 2005 r., sygn. II OSK 91/05
Bezpodstawnym jest wyłączenie z pojęcia choroby zawodowej uszkodzenia słuchu jedynie ze względu na stopień stwierdzonego uszkodzenia, gdy wykazano, iż uszkodzenie to spowodowane zostało hałasem, to ocena w orzeczeniu lekarskim w zakresie ubytku słuchu w uchu lewym nie dawała podstawy do wyłączenia choroby zawodowej.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 12 października 2005 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Jana K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 22 września 2004 r., 3/II SA/Ka 2629/02 w sprawie ze skargi Jana K. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia 8 października 2002 r. w przedmiocie choroby zawodowej - uchyla zaskarżony wyrok i zaskarżoną decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia 8 października 2002 r.; (...).
UZASADNIENIE
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 22 września 2004 r., 3/II SA/Ka 2629/02 oddalił skargę Jana K. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia 8 października 2002 r. w przedmiocie niestwierdzenia choroby zawodowej w postaci uszkodzenia słuchu.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył przebieg dotychczasowego postępowania prowadzonego po uchyleniu poprzednio wydanych decyzji odmawiających stwierdzenia choroby zawodowej wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 stycznia 2002 r., jako wydanej z naruszeniem prawa procesowego i materialnego. W uzasadnieniu wyroku Sąd stwierdził, że orzeczenia lekarskie, na podstawie których wydano te decyzje, nie zostały wystarczająco umotywowane, nie noszą więc cech opinii biegłego w rozumieniu art. 84 par. 1 Kpa. Zlecił przy tym organowi, aby ten przy ponownym rozpoznaniu sprawy uzupełnił materiał dowodowy przez uzyskanie orzeczenia lekarskiego odpowiadającego kryteriom art. 84 par. 1 Kpa oraz wydał decyzję w przedmiocie choroby zawodowej w oparciu o to orzeczenie.