Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 stycznia 2005 r., sygn. GSK 941/04

Nazwie "bursztyn" brak dostatecznych cech odróżniających, aby można ją było zarejestrować jako znak towarowy.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 7 stycznia 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej H.-C. Spółki z o.o. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 marca 2004 r. 6/II SA 1821/02 w sprawie ze skargi H.-C. Spółki z o.o. W. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 lutego 2002 r. (...) w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji znaku towarowego:

1. Uchyla zaskarżony wyrok.

2. Uchyla decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 lutego 2002 r. (...); (...).


UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 14 lutego 2002 r. (...) Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 lutego 2002 r. sprawy z wniosku "H.-C." spółki z o.o. w W. przeciwko "P.-E." S.A. w Ł. o unieważnienie prawa z rejestracji znaku słownego BURSZTYN nr R (...), orzekł w ten sposób, że oddalił wniosek.

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu decyzji "H.-C." Spółka z o.o. w W. wniosła o unieważnienie prawa z rejestracji znaku towarowego słownego BURSZTYN udzielonego na rzecz "P.-E." S.A. w Ł., uzasadniając swój interes prawny listami ostrzegawczymi z 2 marca i 4 czerwca 2001 r. zakazującymi używania przez wnioskodawcę znaku BURSZTYN i jego odmian w rodzaju BURSZTYNOWA. Według wnioskodawcy rejestracja słownego znaku BURSZTYN nastąpiła z naruszeniem przepisów art. 4 ust. 1, art. 7 ust. 1 i 2 oraz art. 9 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych /Dz.U. nr 6 poz. 17 ze zm./.

Wnioskodawca podnosił, że:

- słowo bursztyn jest używane zamiennie ze słowem jantar lub angielskim słowem amber;

- znak wskazuje na nazwę składnika kosmetyku, zatem zgodnie z treścią art. 7 ustawy o znakach towarowych nie ma dostatecznych znamion odróżniających ;

- oznaczenie BURSZTYN nie nadaje się do odróżniania towarów różnych przedsiębiorstw, ponieważ figuruje w kl. 3 klasyfikacji nicejskiej;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00