Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 30 marca 2005 r., sygn. FSK 1905/04

Określenie "obrót" w przepisie art. 21b ust. 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ nie zostało użyte w kontekście ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego, czy też podstawy opodatkowania, lecz jako warunek uprawniający sprzedawcę do określonych zachowań /w tym wypadku zwrotu VAT podróżnym/.

Prawidłowa wykładnia art. 21b ust. 6 prowadzi do wniosku, iż obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży towarów i usług i to niezależnie od tego czy w tym samym okresie /poprzednim roku podatkowym/ powstał z tego tytułu obowiązek podatkowy i czy kwota ta została przyjęta dla podstawy opodatkowania.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Barbary K.-K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 14 kwietnia 2004 r. I SA/Lu 604/03 w sprawie ze skargi Barbary K.-K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 23 września 2003 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od czerwca do grudnia 2002 r. - uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę WSA w Lublinie do ponownego rozpoznania, (...).


UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 14 kwietnia 2004 r. I SA/Lu 604/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę Barbary K.-K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 23 września 2003 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od czerwca do grudnia 2002 r.

W uzasadnieniu wyroku Sąd wyjaśnił, iż w wyniku kontroli podatkowej przeprowadzonej u podatnika w przedmiocie rozliczenia podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2002 r. stwierdzono szereg nieprawidłowości sprowadzających się do wadliwego zwrotu podatku dla podróżnych, dokonania korekty deklaracji VAT w niewłaściwym czasie oraz wadliwego odliczenia podatku z faktur w okresie dłuższym niż dwa miesiące od daty ich otrzymania. Zdaniem Sądu poczynione w sprawie ustalenia uzasadniały przyjętą przez organy podatkowe ocenę. Zebrany w sprawie materiał dowodowy potwierdzał dokonanie przedwcześnie odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych w miesiącu maju 2002 r. Ustalenia w tym zakresie oparto na materiale dowodowym zebranym m.in. w trakcie kontroli przeprowadzonej u wystawców faktur. Na poparcie odmiennego stanowiska o otrzymaniu faktur w miesiącu maju 2002 r. nie przedstawiono żadnych dowodów. Ponadto w ocenie Sądu niespełnione zostały warunki do dokonania korekty złożonych deklaracji VAT-7 za miesiąc maj lub czerwiec 2002 r. określone w art. 19 ust. 3b ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ w brzmieniu obowiązującym od dnia 26 marca 2002 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00