Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 14 kwietnia 2004 r., sygn. I SA/Lu 604/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Małysz, Sędziowie WSA Halina Chitrosz (spr.), NSA Irena Szarewicz-Iwaniuk, Protokolant sekr. sądowy Iwona Lachowska, po rozpoznaniu w dniu 14 kwietnia 2004 r. sprawy ze skargi B. K.-K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące VI - XII 2002 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...], Nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej , na zasadzie art. 233§1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa / Dz.U. Nr 137, poz.926, z późn.zm. / - po rozpatrzeniu odwołania od decyzji Urzędu Skarbowego z dnia [...], Nr [...] określającej w podatku od towarów i usług zobowiązanie podatkowe za poszczególne miesiące roku 2002 / czerwiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień / - utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia podano, iż w wyniku kontroli podatkowej przeprowadzonej u podatnika w przedmiocie rozliczenia podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące roku 2002 stwierdzono szereg nieprawidłowości, sprowadzających się do: wadliwego zwrotu podatku dla podróżnych, dokonania korekty deklaracji VAT w niewłaściwym czasie, oraz wadliwego odliczenia podatku od faktur mających dłuższą datę niż dwa miesiące od chwili, kiedy dokonano odliczeń.

Strona od tej decyzji wniosła odwołanie - żądając uchylenia i zmiany wydanego rozstrzygnięcia poprzez uznanie jej racji.

Organ odwoławczy odnosząc się do zarzutu, że zakwestionowane faktury strona otrzymała w terminie późniejszym niż miesiąc maj 2002r., wskazał nie tylko na to, że twierdzenie to nie zostało poparte żadnym dowodem, ale co więcej, iż kontrole krzyżowe przeprowadzone przez organ I instancji - całkowicie je obaliły. Wszystkie zakwestionowane faktury strona otrzymała bowiem w miesiącu maju 2002r., a więc zgodnie z przepisem art. 19 ust.3 pkt. 1 ustawy o VAT mogła dokonać obniżenia podatku należnego w najwcześniej w tym miesiącu, zaś najpóźniej w miesiącu czerwcu 2002r. Obniżenie podatku w miesiącu lipcu 2002r. spowodowało uchybienie tej zasadzie, a to z kolei doprowadziło - stosownie do przepisu art. 19 ust.3b ustawy o VAT - do utraty prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00