Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 maja 2005 r., sygn. FSK 1760/04

Od początku 1998 r. wywóz towarów ze składu celnego podlega podatkowi VAT. Nie trzeba więc płacić od niego podatku od czynności cywilnoprawnych. Zapłacony można odzyskać.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 12 maja 2005 r. na rozprawie w Wydziale II Izby Finansowej skargi kasacyjnej "T." Spółki z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 kwietnia 2004 r. III SA 2772/02 dotyczącego sprawy ze skargi "T." Spółki z o. o. z siedzibą w W. na decyzję Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 września 2002 r., (...) w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty podatku od czynności cywilnoprawnych:

1. uchyla zaskarżony wyrok,

2. uchyla zaskarżoną decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 16 września 2002 r., (...) oraz utrzymaną nią w mocy decyzję II Urzędu Skarbowego W.-Ś. z dnia 27 maja 2002 r.; (...).


UZASADNIENIE

Stan sprawy przedstawiał się następująco:

Skarżąca Spółka w 2001 r. importowała towary, które były wprowadzone do składu celnego a stamtąd eksportowane.

Dla celów podatku VAT Spółka deklarowała sprzedaż eksportową opodatkowaną stawką 0 procent a niezależnie od tego naliczała i odprowadzała podatek od czynności cywilnoprawnych - 2 procent od wartości sprzedaży. Następnie podatniczka doszła do wniosku, że ostatnio wymieniony podatek uiszczała nienależnie wobec czego wystąpiła o stwierdzenie nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych. Drugi Urząd Skarbowy w W. odmówił stwierdzenia nadpłaty a Izba Skarbowa utrzymała jego decyzję w mocy. Organy podatkowe stanęły na stanowisku, że sprzedaż towarów zakupionych za granicą, znajdujących się w składzie celnym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli uprzednio nie powstał w stosunku do tych towarów dług celny lub nie objęto ich inną procedurą celną /art. 2 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 6 ust. 7 i 7a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./. Skoro zawarte przez Spółkę umowy sprzedaży nie były objęte zakresem przedmiotowym tej ustawy nie miało do nich zastosowania wyłączenie od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. "a" ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych /Dz.U. nr 86 poz. 959 ze zm./ Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalając skargę Spółki na decyzję organu odwoławczego wyraził następujący pogląd:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00