Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 maja 2004 r., sygn. OSK 186/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zygmunt Niewiadomski, Sędziowie NSA Zbigniew Rausz, Elżbieta Stebnicka (spr.), Protokolant Mariola Błaszczyk, po rozpoznaniu w dniu 12 maja 2004 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Krzysztofa K. od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 maja 2003 r. sygn. akt II SA 4123/02 w sprawie ze skargi Krzysztofa K. na postanowienie Ministra Sprawiedliwości z dnia 26 listopada 2002 r. (...) w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy 1. Uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie. 2. Zasądza od Ministra Sprawiedliwości na rzecz Krzysztofa K. kwotę 250 /dwieście pięćdziesiąt/ zł. tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 8 maja 2003 r. oddalił skargę Krzysztofa K. na postanowienie Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 listopada 2002 r. w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy zwolnienia Krzysztofa K. z dniem 23 sierpnia 2002 r. ze służby więziennej.

Sąd podał, że decyzja Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 sierpnia 2002 r. o zwolnieniu Krzysztofa K. ze służby została skarżącemu doręczona w sposób przewidziany w art. 44 Kpa. Zgodnie z tym przepisem, w razie niemożliwości doręczenia pisma w sposób wskazany w art. 42 i 43 Kpa, pismo składa się na 7 dni w placówce pocztowej lub urzędzie gminy, a zawiadomienie o tym umieszcza się w mieszkaniu adresata, albo biura lub innego pomieszczenia, w którym adresat wykonuje swoje czynności zawodowe, bądź w miejscu widocznym na nieruchomości, której postępowanie dotyczy. W tym wypadku doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia tego okresu. W związku z tym, że na druku brak było wypełnienia przy doręczeniu awizo czy i gdzie pozostawiono pismo, organ zwrócił się do Urzędu Pocztowego W. 12 o wyjaśnienie tej okoliczności. Naczelnik Urzędu potwierdził umieszczenie informacji o pozostawieniu pisma w urzędzie pocztowym w skrzynce na korespondencję oraz podał, że nie było możliwości innego doręczenia przesyłki skarżącemu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00