Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 16 listopada 2004 r., sygn. OSK 786/04

Rozpoznając wniosek inwestora o wydanie pozwolenia na budowę obiektu budowlanego przy granicy z sąsiednią nieruchomością, organ administracji publicznej powinien uwzględniać konstytucyjny obowiązek równego traktowania stron /art. 32 ust. 1 zdanie drugie Konstytucji RP/, jak również przepis, że właściciel nieruchomości powinien powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych /art. 144 Kc/.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2004 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Hanny i Jana P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 3 lutego 2004 r. SA/Bk 725/03 w sprawie ze skargi Hanny i Jana P. na decyzję Wojewody P. z dnia 28 kwietnia 2003 r. (...) w przedmiocie pozwolenia na budowę - uchyla zaskarżony wyrok oraz decyzję Wojewody P. z dnia 28 kwietnia 2003 r. (...).


UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 3 lutego 2004 r. SA/Bk 725/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku Wydział II po rozpoznaniu skargi Hanny i Jana P. na decyzją Wojewody P. z dnia 28 kwietnia 2003 r. (...) w przedmiocie pozwolenia na budowę, skargę oddalił.

W uzasadnieniu powyższego wyroku wskazano, iż z wniosku inwestorów - Małgorzaty i Grzegorza B. została wydana decyzja z dnia 24 września 2002 r. Prezydenta Miasta B. o udzieleniu pozwolenia na budowę, którą Wojewoda P. uchylił i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji. Ponownie orzekając w sprawie organ I instancji wydał decyzję z dnia 13 marca 2003 r. udzielając pozwolenia na budowę przedmiotowego obiektu. Odwołanie od tej decyzji wnieśli właściciele sąsiedniej działki - Hanna i Jan P. podnosząc, że nie wyrazili zgody na budowę, a w istocie na rozbudowę, budynku Małgorzaty i Grzegorza B. po granicy ich nieruchomości, co spowoduje zacienienie istniejącego budynku mieszkalnego skarżących naruszając ich interes.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00