Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 30 sierpnia 2004 r., sygn. GSK 815/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Halina Wojtachnio (spr.), Sędziowie NSA Jacek Chlebny, Hanna Szafrańska-Falkiewicz, Protokolant Krystyna Stasiak, po rozpoznaniu w dniu 30 sierpnia 2004 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółka z o.o. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 lutego 2004r. sygn. akt V SA 3945/02 w sprawie ze skargi [...] Spółka z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 30 października 2002 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddala skargę kasacyjną -

Uzasadnienie

Na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez [...]. (obecnie [...] Sp. z o. o.), według dokumentu SAD z 02 września 1999 roku nr [...], objęto procedurą dopuszczenia do obrotu partię sprowadzonych z Belgii leków, przyjmując zadeklarowaną wartość celną towaru w wysokości odpowiadającej cenie transakcyjnej wynikającej z przedstawionych przy zgłoszeniu celnym faktur wystawionych przez eksportera - firmę [...]. (obecnie [...].) z siedzibą w Luksemburgu.

Decyzją z dnia 10 kwietnia 2002 roku Dyrektor Urzędu Celnego w Warszawie na podstawie art. 65 § 4 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 9 stycznia 1997 roku Kodeks celny ( Dz. U. Nr 23 poz. 117 z późn. zm.) uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru i określił wartość celną w wysokości niższej niż zadeklarowana. W uzasadnieniu stwierdzono, że czynności kontrolne przeprowadzone przez funkcjonariuszy Urzędu Celnego w Warszawie wykazały, że Spółka deklarowała wartość celną towarów - gotowych farmaceutyków w opakowaniach do sprzedaży detalicznej - w nieprawidłowej wysokości z uwagi na nieujawnianie zniżek stosowanych przez kontrahenta. Ustalono bowiem, że w dniu 1 stycznia 1996 roku została zawarta pomiędzy dostawcą a importerem Umowa o sprzedaży, dystrybucji i wsparciu technicznym, która określała warunki sprzedaży towarów. Zgodnie z art. V Umowy ceną zakupu będzie cena ex - factory dla hurtowników, szpitali i innych klientów, a marża brutto konieczna dla skompensowania kosztów poniesionych przez importera w związku z promocją, sprzedażą i dystrybucją przekazywana będzie w formie rabatu, którego zasady będą okresowo ustalane przez strony. Na podstawie art. 23 § 1 oraz art. 83 § 3 Kodeksu celnego organ celny ustalił wartość celną towarów z uwzględnieniem udzielonych przez eksportera upustów cenowych, obniżających pierwotnie zafakturowane należności eksportera.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00