Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 30 sierpnia 2004 r., sygn. GSK 778/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Halina Wojtachnio (spr.), Sędziowie NSA Jacek Chlebny, Hanna Szafrańska-Falkiewicz, Protokolant Krystyna Stasiak, po rozpoznaniu w dniu 30 sierpnia 2004 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółka jawna w Suwałkach od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 26 marca 2004r. sygn. akt SA/Bk 1601/03 w sprawie ze skargi [...] Spółka jawna w Suwałkach na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białymstoku z dnia 25 listopada 2003 r. Nr [...] w przedmiocie wartości celnej towaru - oddala skargę kasacyjną -

Uzasadnienie

W dniu 14 czerwca 2003 r. w Urzędzie Celnym w Białymstoku Oddział Celny w Siemianówce, Agencja Celna P.S. [...] w Warszawie, działająca jako przedstawiciel bezpośredni [...]Spółka jawna w Suwałkach, dokonała zgłoszenia celnego (SAD [...]), wnioskując o objęcie procedurą celną dopuszczenia do obrotu importowanego z Litwy oleju napędowego do silników, o zawartości siarki 0,0023%, w ilości 485.800 kg.

Po dokonaniu, w ramach czynności kontroli celnej Urzędu Celnego, zważenia 10 cystern z olejem napędowym w dniu 14 czerwca 2003 r., a następnie w dniu 16 czerwca 2003 r. pustych 10 cystern po rozładunku towaru stwierdzono nadwyżkę oleju o wadze 300 kg, która nie została zgłoszona organowi celnemu w celu nadania jej właściwego przeznaczenia.

W tym stanie faktycznym sprawy Naczelnik Urzędu Celnego w Białymstoku w dniu 22 września 2003 r. wszczął z urzędu postępowanie celne, a następnie decyzją z dnia 13 października 2003 r. stwierdził, że w odniesieniu do towaru niekrajowego, tj. 300 kg oleju napędowego do silników, wprowadzonego na polski obszar celny wraz z towarem (olejem napędowym) zgłoszonym do procedury dopuszczenia do obrotu w zgłoszeniu celnym z dnia 14 czerwca 2003 r., powstał z mocy prawa dług celny w przywozie i w związku z tym określił kwotę długu celnego, podatek akcyzowy i podatek VAT oraz wymierzył opłatę manipulacyjną dodatkową, naliczając również odsetki od podatku VAT i podatku akcyzowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00