Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 maja 2004 r., sygn. GSK 53/04

W świetle art. 23 par. 1 i par. 9 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny /Dz.U. nr 23 poz. 117 ze zm./ wartością celną towaru jest jego wartość transakcyjna, czyli cena faktycznie zapłacona lub należna, jeżeli nawet została ustalona lub zapłacona po przyjęciu zgłoszenia celnego.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 25 maja 2004 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "K.-P." Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w W. od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 sierpnia 2003 r. V SA 3023/02 w sprawie ze skargi "K.-P." Spółka z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 18 września 2002 r. (...) w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddala skargę.


UZASADNIENIE

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 26 sierpnia 2003 r. V SA 3023/02, po rozpoznaniu sprawy ze skargi "K.-P." Spółka z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 18 września 2002 r. - oddalił skargę. Uznał, że zaskarżona decyzja odpowiada prawu, a argumentacja faktyczna i prawna przedstawiona w jej uzasadnieniu w pełni zasługuje na akceptację.

W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia Sąd przedstawił przebieg sprawy. Podał, że w dniu 24 czerwca 1999 r. Agencja Celna "O." Sp. z o.o. z siedzibą w W. przy ul. Ordona 2a, działając jako przedstawiciel bezpośredni Spółki z o.o. "K.-P." (...) zgłosiła do objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu według zgłoszenia celnego SAD (...) towar w postaci gotowych leków w opakowaniach przeznaczonych do sprzedaży detalicznej. Do zgłoszenia celnego załączono m.in. fakturę handlową z dnia 22 czerwca 1999 r. wystawioną przez eksportera, to jest firmę "K." (...) ze Słowenii.

W wyniku czynności kontrolnych przeprowadzonych w dniach 25 października - 12 listopada 2001 r. przez funkcjonariuszy Urzędu Celnego w W. w siedzibie firmy "K.-P." ustalono, że wartość celna importowanych leków została zadeklarowana w sposób nieprawidłowy. W zgłoszeniu celnym nie ujawniono bowiem zniżek udzielanych importerowi polskiemu przez kontrahenta zagranicznego od ceny sprowadzanych leków. Kontrola ujawniła m.in. umowę o współpracy handlowej z dnia 1 stycznia 1998 r. zawartą pomiędzy obiema firmami, to jest firmą "K.-P." Sp. z o.o. a firmą "K." z siedzibą w Słowenii. Jak wynika z art. 4 tej umowy, firma "K." może udzielić firmie "K.-P." dyskonta w wysokości 17 procent liczonego od fakturowanej sprzedaży leków. Dyskonto zostanie udzielone na bazie dwumiesięcznej podstawy poprzez wydanie noty kredytowej, o ile strony umowy nie postanowią inaczej. W wymienionym powyżej artykule przewidziano także możliwość udzielenia dyskonta w wysokości 10 procent na produkty OTC /do sprzedaży bez recept/. W trakcie dokonywanych czynności kontrolnych udostępniono plany kont obowiązujące w okresie objętym kontrolą, a także wydruki księgi zakupów za lata od 1999 do 2001. Na podstawie tych dokumentów ustalono, że w ramach umowy o współpracy wystawiono noty kredytowe o udzieleniu zniżek /rabatów/ z tytułu zakupionych leków. Przeprowadzona analiza wykazała, iż kwoty not kredytowych pomniejszały zobowiązania importera wobec sprzedającego towar. Noty kredytowe były księgowane i kompensowane z kolejnymi otwartymi fakturami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00