Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 września 2004 r., sygn. FSK 478/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędziowie NSA Edmund Łój (spr.), Artur Mudrecki, Protokolant Iga Szymańska, po rozpoznaniu w dniu 15 września 2004 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Krystyny i Stanisława G. od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 czerwca 2003 r. sygn. akt III SA 3305/01 w sprawie ze skargi Krystyny i Stanisława G. na decyzje Izby Skarbowej w W. Ośrodka Zamiejscowego w S. z dnia 26 listopada 2001 r. (...) w przedmiocie odmowy zwrotu nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych za lata 1998-1999 oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 27 czerwca 2003 r. III SA 3305/01 oddalił skargi Krystyny i Stanisława G. na dwie decyzje Izby Skarbowej w W. z dnia 26 listopada 2001 r. w sprawach odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za lata 1998 i 1999.

Sąd Administracyjny podzielił stanowisko Izby Skarbowej, iż pełnomocnik skarżących niezasadnie domagał się pismem z dnia 7 sierpnia 2000 r. stwierdzenia, że Stanisław G. w latach 1998 i 1999 wbrew przepisom ustawy podatkowej opodatkował się podatkiem dochodowym od sprzedaży akcji spółki "M.-S." S.A. Wedle tejże Izby, Spółka "M.-S." S.A. powstała jako spółka pracownicza w ramach likwidacji przedsiębiorstwa państwowego WLKS "M.-S.", dokonanej w celu oddania mienia przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania na rzecz tej spółki. Ofertę przystąpienia do zawiązywanej spółki skierowano do pracowników przedsiębiorstwa "M.-S.". Nastąpiło to poprzez ogłoszenie na tablicach informacyjnych i przez radiowęzeł zakładowy, a także spotkania informacyjne zorganizowane przez dyrekcję przedsiębiorstwa.

Podatnik wszedł w posiadanie akcji w dwojaki sposób: 153 szt. akcji serii A objął przy zawiązywaniu spółki "M.-S." S.A. oraz 4.590 szt. akcji serii B objął na podstawie uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy z dnia 30 czerwca 1996 r., realizując w tym przypadku prawo poboru ustanowione dla dotychczasowych akcjonariuszy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00