Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 30 marca 2004 r., sygn. FSK 9/04

Z treści art. 188 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270/ wynika, że przyjęcie za podstawę skargi kasacyjnej naruszeń przepisów postępowania wyklucza możliwość zawarcia w niej wniosku o uchylenie zaskarżonego orzeczenia i rozpoznanie skargi także sytuacji, gdy naruszenie przepisów postępowania określono błędnie jako naruszenie prawa materialnego.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 30 marca 2004 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "JLT" Spółka z o.o. w Ł. od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Łodzi z dnia 13 sierpnia 2003 r. I SAB/Łd 4/03 w sprawie ze skargi na bezczynność Prezydenta Miasta Ł. w przedmiocie nie wydania decyzji w sprawie podatku od nieruchomości - oddala skargę kasacyjną.


UZASADNIENIE

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie - Ośrodek Zamiejscowy w Łodzi, wyrokiem z dnia 13 sierpnia 2003 r.,. I SAB/Łd 4/03, oddalił skargę "JLT" Spółka z o.o. w Ł. na bezczynność Prezydenta Miasta Ł. przez nie wydanie decyzji w sprawie podatku od nieruchomości. W uzasadnieniu wyroku podano między innymi, że w dniu 24 października 2000 r., Skarżąca Spółka, powołując się na art. 61 par. 3 Kpa, zwróciła się do Urzędu Miasta Ł. o wydanie decyzji określającej wysokość podatku od nieruchomości położonej w Ł. przy ul W. 21. Spółka uzasadniła potrzebę wydania takiej decyzji zmianą właściciela wspomnianej nieruchomości. Urząd Miasta Ł. pismem z dnia 6 listopada 2000 r. poinformował Spółkę, że stosownie do art. 6 ust. 8 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych /Dz.U. nr 9 poz. 31 ze zm./, osoby prawne są obowiązane: 1/ składać, w terminie do dnia 14 stycznia, organowi gminy właściwemu ze względu na miejsce położenia nieruchomości, deklaracje na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy, sporządzone na formularzu według ustalonego wzoru, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu - w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku, 2/ odpowiednio skorygować deklaracje w razie zaistnienia zmian, o których mowa w ust. 3 w terminie 14 dni od dnia zaistnienia tych zmian, 3/ wpłacać obliczony podatek od nieruchomości, bez wezwania, na rachunek budżetu właściwej gminy za poszczególne miesiące w terminie do dnia 15 każdego miesiąca. W piśmie wyjaśniono, że jeżeli osoba prawna staje się właścicielem nieruchomości ciąży na niej obowiązek złożenia deklaracji podatkowej. Podkreślono, że w takim wypadku organ podatkowy nie wydaje decyzji. W wyroku wskazano, że Skarżąca Spółka uznała jednak, iż zgodnie z art. 61 par. 3 Kpa, jej pismo z dnia 24 października 2000 r., wszczęło postępowanie administracyjne, które powinno być zakończone wydaniem decyzji administracyjnej, w związku z czym Urząd Miasta Ł. nie wydając w sprawie decyzji pozostaje w bezczynności. W tej sytuacji, Spółka, stosownie do art. 37 par. 1 Kpa, w dniu 13 lutego 2003 r. złożyła zażalenia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. na nie załatwienie sprawy w terminie. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. postanowieniem z dnia 9 kwietnia 2003 r. uznało zażalenie za nieuzasadnione.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00