Wyrok NSA z dnia 4 września 2003 r., sygn. V SA 176/03
Gdy uprawnienia strony nie powstają bezpośrednio z mocy prawa, lecz w wyniku konkretyzacji normy prawnej, organ administracji - jeśli nie jest przewidziana inna forma jego działania - obowiązany jest dokonać tej konkretyzacji w drodze decyzji administracyjnej.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Janiny R. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 listopada 2002 r. (...) w przedmiocie dokonania zmiany w paszporcie - uchyla zaskarżoną decyzję; (...).
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 10 września 2002 r. (...) wydaną na podstawie art. 4 ust. 1 i art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o paszportach /Dz.U. 1991 nr 2 poz. 5/ oraz art. 104 Kpa Wojewoda Ś. dokonał zmian w paszporcie Wojciecha P. orzekając o wykreśleniu małoletniego Piotra P. ur. 6 lutego 1991 r. w Z. z paszportu ojca Wojciecha P. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że Sąd Rejonowy w O. postanowieniem z dnia 15 grudnia 1999 r. (...) pozbawił Wojciecha P. władzy rodzicielskiej nad małoletnim synem Piotrem P. Opiekunem prawnym małoletniego została ustanowiona Janina R., która postanowieniem Sądu Rejonowego w G. z dnia 14 marca 2002 r. (...) uzyskała zezwolenie na wystąpienie do organu paszportowego z wnioskiem o wydanie paszportu dla podopiecznego. W dniu 17 lipca 2002 r. został wydany Piotrowi P. paszport. Zgodnie z ustawą o paszportach obywatel polski uprawniony jest do posiadania jednego paszportu, w związku z czym organ paszportowy pismem z dnia 20 czerwca 2002 r. wystąpił do ojca małoletniego o przedłożenie paszportu (...) w celu dokonania czynności materialno-technicznej w postaci wykreślenia wpisanego syna z paszportu. Ponieważ Wojciech P. odmówił dokonania tej czynności, organ paszportowy wszczął postępowanie administracyjne w tej sprawie i po zapoznaniu się przez Wojciecha P. z aktami sprawy i podtrzymaniu stanowiska o odmowie zgody na wykreślenie wpisu syna z paszportu wydał przedmiotową decyzję.