Wyrok NSA z dnia 10 stycznia 2003 r., sygn. SA/Rz 1345/02
1. Obowiązujące przepisy nie nakładają na organ administracji obowiązku doręczenia stronom projektów architektoniczno-budowlanych stanowiących integralną część decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę i wobec tego nie doręczenie tego dokumentu nie może być utożsamiane z naruszeniem zasady zapewnienia stronom czynnego udziału w postępowaniu /art. 10 par. 1 Kpa/, skoro w sposób zgodny z art. 73 Kpa strona została powiadomiona o złożeniu tego dokumentu i miała wobec tego możliwość wypowiedzenia się w tej kwestii.
2. Strona może żądać uwierzytelnienia sporządzonych przez siebie odpisów z akt sprawy lub wydania jej uwierzytelnionych odpisów tylko w przypadku gdy uzasadnione jest to jej ważnym interesem /art. 73 par. 2 Kpa/. Przedmiotowego żądania nie uprawnia tylko interes strony postępowania ale musi to być szczególny interes, posiadający odpowiednią rangę, czego wyrazem jest słowo "ważny". O tym czy takowy wystąpił w okolicznościach konkretnej sprawy decyduje organ administracji publicznej, oceniając całokształt okoliczności.
3. Fakt posiadania statusu strony w procesie inwestycyjnym nie jest warunkiem wystarczającym do przedłożenia żądania, o którym mowa w art. 73 par. 2 Kpa. Ów status strony przynależny jest z racji posiadanego tytułu własności do nieruchomości sąsiadującej z nieruchomością objętą inwestycją. Stąd zakres uprawnień wyznaczają prawem określone granice związane z ochroną przysługującego im prawa, a w szczególności dotyczy to lokalizacji przedmiotowego obiektu, przy uwzględnieniu przewidzianej dla niego funkcji.
Nic bowiem nie uprawnia sąsiada, aby dysponował dokumentacją techniczną budynku należącego do innej osoby. O zasadności tego żądania nie może stanowić również sposób określenia w pozwoleniu na budowę funkcji mającego być wzniesionego obiektu.
4. W świetle par. 6 ust. 4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 listopada 1998 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego /Dz.U. nr 140 poz. 906/ ilość kopii projektu budowlanego jest reglamentowana. Zwiększenie ilości egzemplarzy tego dokumentu ponad określony prawem limit mogłoby zagrażać godnym ochrony interesom inwestora.