Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 17 stycznia 2003 r., sygn. I SA/Po 3547/01
1. Organy podatkowe, mając na względzie autonomiczny charakter prawa podatkowego, winny analizować rzeczywistą treść zawieranych przez podatnika umów cywilnoprawnych i oceniać zdarzenia gospodarcze, których one dotyczą, w aspekcie podatkowym. Chociaż brak w prawie podatkowym jednoznacznego przepisu w tym zakresie, wspomniane organy upoważnione są do badania pozorności dokonywanych przez podatnika czynności cywilnoprawnych w celu obejścia prawa podatkowego.
2. Opodatkowanie stawką 22 procent po zamierzonym obejściu postanowień par. 64 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 1997 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 156 poz. 1024 ze zm./, zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./, skutkuje koniecznością zapłaty podatku wykazanego w wystawionych fakturach, bowiem nie można czynić użytku z przywileju prawnego określonego w art. 14a ust. 1 ustawy z chęci zwiększenia korzyści finansowych, a nie ze względu na interes osób niepełnosprawnych.
UZASADNIENIE
Krystyna P. - Inspektor Kontroli Skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Z. decyzją z dnia 31 maja 2001 r. określiła Zakładowi Pracy Chronionej spółce cywilnej "M." w G. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 1999 r.: marzec, kwiecień, czerwiec, lipiec, wrzesień, październik, listopad i grudzień, zaległość podatkową w tym podatku oraz odsetki za zwłokę. Ponadto organ ten ustalił ww. podatnikowi za te miesiące 1999 r. dodatkowe zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług.