Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 września 2001 r., sygn. I SA/Łd 968/99

Zarządzanie nieruchomością, w skład której wchodzą wyłącznie lokale użytkowe z istoty swej przeznaczone na cele inne niż mieszkaniowe, nie może być zwolnione od podatku VAT, jak to ma miejsce w przypadku zarządzania nieruchomością o charakterze mieszkalnym.

Jednocześnie niezasadne naliczenie przez samego podatnika w deklaracji VAT-7 22 procent podatku VAT między innymi od płac i innych wydatków związanych z utrzymaniem administracji oraz niezapłacenie zadeklarowanego podatku, a następnie wydanie przez urząd skarbowy decyzji określającej zaległości podatkowe w wysokości deklarowanej, uniemożliwia temu podatnikowi skuteczne złożenie korekty tej deklaracji w zakresie zmniejszenia podatku nienależnie zadeklarowanego od płac.

UZASADNIENIE

Urząd Skarbowy wszczął wobec Wspólnoty Mieszkaniowej postępowanie podatkowe w sprawie prawidłowości rozliczenia z budżetem podatku od towarów i usług za lata 1996 i 1997. Wspólnota rozpoczęła działalność w marcu 1995 r. Zgłoszenie rejestracyjne na formularzu NIP-2 Wspólnota złożyła prawie rok później, zaś zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R Wspólnota złożyła prawie trzy lata później /w dniu 31 grudnia 1997 r./. W zgłoszeniu tym zakreśliła poz. 39 pkt 2 oznaczającą, że w poprzednim roku podatkowym osiągnęła obrót w kwocie wyższej niż kwota określona w art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00