Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 kwietnia 2002 r., sygn. I SA/Po 2727/00

1. Istotna zmiana stanu prawnego, jaka nastąpiła 1 stycznia 2000 r. pozwala na przyjęcie, iż nieodliczenie podatku VAT naliczonego w terminie określonym w art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ powoduje zawsze utratę prawa do odliczenia, /czyli niemożność korekty VAT naliczonego in plus/.

2. Jak wynika z postanowień art. 19 ust. 1 ustawy o VAT obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika, zatem nie ujęcie w ewidencji dla potrzeb podatku VAT podatku naliczonego za powyższe miesiące i w deklaracji podatkowej VAT nie powoduje wadliwości złożonych deklaracji.

3. Nieznajomość przepisów, na którą powołuje się strona skarżąca nie może stanowić usprawiedliwienia, przesądzającego o prawie do rozliczenia podatku naliczonego po upływie dwóch miesięcy. Wbrew też zarzutowi strony skarżącej, iż w świetle art. 78 par. 1 i art. 80 par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r - Ordynacja podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm./ podatnik w ciągu 5 lat ma prawo wystąpić o zwrot nadpłaty, należy uznać, iż w rozpatrywanej sprawie w art. 19 ust. 3b ustawodawca wyraźnie postanowił, iż podatnik traci prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, jeżeli upłynie termin do obniżenia podatku określonego w art. 19 ust. 3 ustawy o VAT.

4. Termin do obniżenia podatku VAT ma charakter terminu prawa materialnego. Poza tym trzeba podkreślić, że podatek od towarów i usług jest podatkiem sformalizowanym, wobec czego nie dochowanie przez podatnika określonych w omawianej ustawie, bądź przepisach wykonawczych wymogów formalnych wywołuje niekorzystne dla niego skutki prawne określone w tych przepisach, bez względu na to, że nie kieruje się on złą wolą.

5. Przepis art. 19 ust. 3b ustawy o VAT nie dopuszcza możliwości skorzystania z odliczenia podatku naliczonego po upływie dwóch miesięcy licząc od miesiąca otrzymania faktury lub dokumentu celnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00