Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 listopada 2001 r., sygn. III SA 1891/00

Przy definiowaniu eksportu usług istotne znaczenie ma zasada terytorialności w odniesieniu zarówno do usług materialnych, jak i niematerialnych.

Świadczone przez podatnika usługi pośrednictwa w sprzedaży towaru nie mogą być usługami eksportowymi w rozumieniu art. 4 pkt 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./, gdyż z istoty pośrednictwa wynika, że wykonywane są one w kraju, gdzie podatnik ma swoją siedzibę. Nie zmieniają tego faktu krótkotrwałe wyjazdy podatnika za granicę w celu realizacji czynności pośrednika.

Decydujące znaczenie w sprawie ma fakt, iż efekt usługi realizowany jest miejscu, gdzie podatnik ma swoje biuro, siedzibę czyli w Polsce. Jeśli zatem towary będące przedmiotem sprzedaż w pośrednictwie wykonywanym przez polski podmiot, nigdy nie weszły na polski obszar celny, to nie mamy do czynienia z eksportem usług polegającym na wykonywaniu czynności bezpośrednio związanych z organizacją eksportu towarów.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Karola G. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 31 maja 2000 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres: grudzień 1996 r. - czerwiec 1997 r. - oddala skargę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00