Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 czerwca 2001 r., sygn. I SA/Lu 640/00

Niezbędnymi przesłankami oprócz innych warunków do zwolnienia od podatku od towarów i usług określonymi w art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 1997 r. do dnia 1 stycznia 2000 r. w przypadku odsprzedaży towarów używanych jest ich : l. uprzednie nabycie tylko w drodze czynności prawnych odnoszących się do ustawowej definicji sprzedaży zawartej w przepisach tej ustawy, 2. odsprzedaż przez właściciela wykonującego również swoje prawo używania w jakiejkolwiek formie.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi "C." s.c. Paweł F., Barbara F., Michał F. na decyzję Izby Skarbowej w L. z dnia 26 czerwca 2000 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług - uchyla zaskarżoną decyzję; (...).


UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją Izba Skarbowa w L. na podstawie art. 233 par. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm./ utrzymała w mocy decyzję (...) wydaną w dniu 7 lutego 2000 r. przez Trzeci Urząd Skarbowy w L. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiąc kwiecień 1999 r. określającą nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy, zaległość podatkową wraz z należnymi odsetkami oraz ustalającą dodatkowe zobowiązanie podatkowe.

W uzasadnieniu swojej decyzji Izba Skarbowa podała iż w dniu 7 lutego 2000 r. Trzeci Urząd Skarbowy w L. wydał decyzję (...), w której s.c. "C." dokonał określenia za miesiąc kwiecień 1999 r. nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy podatnika oraz ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za ten miesiąc. Uzasadniając przedmiotową decyzję organ podatkowy wskazał na nieprawidłowości w zakresie rozliczania zarówno po stronie podatku należnego jak i podatku naliczonego do odliczenia. W trakcie postępowania stwierdzono, iż spółka zmniejszając kwotę podatku należnego w wyniku korekt faktur VAT pominęła fakt, że faktury korygujące nie zostały podpisane przez odbiorcę - obowiązek ten wynikał z par. 43 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 1997 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 156 poz. 1024 ze zm./. Ponadto ustalono, iż odliczając podatek naliczony z faktury dotyczącej transakcji dla której miało zastosowanie zwolnienie podatkowe spółka postąpiła wbrew postanowieniom wynikającym z przepisów par. 54 ust. 4 pkt 3 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 1997 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00