Wyrok NSA z dnia 4 czerwca 2001 r., sygn. II SA/Kr 911/01
Konstytucyjna zasada subsydiarności /pomocniczości/ organów gminy względem wspólnoty, pojedynczych obywateli i ich organizacji pozarządowych została dla obszaru pomocy społecznej skonkretyzowana przez art. 12a ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej /Dz.U. 1998 nr 64 poz. 414 ze zm./ i par. 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 czerwca 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad i form współdziałania administracji publicznej z innymi podmiotami oraz wzorów ofert, umów i sprawozdań z realizacji zadań pomocy społecznej /Dz.U. nr 55 poz. 662/.
Ustawowym obowiązkiem gminy jest poszukiwanie optymalnych metod współpracy z podmiotami zajmującymi się świadczeniem pomocy społecznej i wspólnego z nimi przygotowywania materiału dowodowego, koniecznego dla podjęcia decyzji przez zarząd gminy.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, Stowarzyszenie Charytatywne, (...) Zarząd Wojewódzki i Polskiego Czerwonego Krzyża, Zarządu Okręgowego w K. na uchwałę Zarządu Miasta K. z dnia 19 lutego 2001 r., (...) w przedmiocie wyboru ofert i zawarcia umów na świadczenie usług opiekuńczych dla klientów wymagających opieki zamieszkałych na terenie Miasta K. w okresie od dnia 1 marca 2001 r. do dnia 31 grudnia 2001 r. - stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały; (...).
UZASADNIENIE
I. Gmina Miasta K. ogłosiła przetarg nieograniczony na świadczenie w roku 2001 usług opiekuńczych dla osób zamieszkałych na terenie miasta K. w miejscu ich zamieszkania. Celem zaopiniowania złożonych ofert Prezydent Miasta K. zarządzeniem (...) z dnia 15 lutego 2001 r. powołał zespół opiniujący w skład którego weszli imiennie wskazani radni, przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i pracownicy Urzędu /Magistratu/ Miasta K. W zarządzeniu znalazły się również słowa obserwatorzy - upoważnieni przedstawiciele oferentów co zostało przez strony zinterpretowane jako dopuszczenie owych przedstawicieli do obecności na posiedzeniu /posiedzeniach/ zespołu w charakterze obserwatorów czyli bez prawa udziału w głosowaniu.