Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 30 sierpnia 2000 r., sygn. III SA 2743/99

Ustawa podatkowa zawiera sformułowanie dotyczące przydziału spółdzielczego, które odnosi się do przepisów prawa spółdzielczego. W tym zakresie nie zachodzą wątpliwości interpretacyjne odnoszące się do słowa "przydział".

Art. 232 par. 4 ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze /Dz.U. 1995 nr 54 poz. 288 ze zm./ stanowi, że do prawa do domu jednorodzinnego stosuje się odpowiednio przepisy działu IV rozdziału 2 oddziału 1 i 3 tej ustawy. Z treści jej art. 232 par. 4 wynika, że przepis art. 223 par. 3 ma zastosowanie do przydziału prawa do domu jednorodzinnego, co oznacza, iż oświadczenie spółdzielni o przydziale prawa do domu jednorodzinnego musi być złożone w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Skoro podatnik zrzekł się członkostwa w spółdzielni i nie dysponował przed tą chwilą pisemnym przydziałem prawa do domku jednorodzinnego, to przychód, jaki został osiągnięty ze sprzedaży "praw i roszczeń do budynku mieszkalnego w stanie surowym" nie może być uznany za przychód ze sprzedaży wynikającego z przydziału w spółdzielni mieszkaniowej prawa do domu jednorodzinnego w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. "b" ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. 2000 nr 14 poz. 176 ze zm./, a co za tym idzie, dochód uzyskany ze strony skarżącego podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, o których jest mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00