Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 grudnia 1999 r., sygn. I SA 1450/99

Nie można uznać sfinansowania udziału adwokata jako pełnomocnika skarżącej przed Sądem za niezbędną potrzebę bytową, a tylko na zaspokojenie niezbędnej potrzeby bytowej może zostać przyznany stosownie do postanowień art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 29 kwietnia 1990 r. o pomocy społecznej /t.j. Dz.U. 1998 nr 64 poz. 414 ze zm./ zasiłek celowy.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu skargi Danuty M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławcze w W., z dnia 28 lipca 1999 r. (...) w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku celowego na opłacanie kosztów adwokata - oddala skargę.


UZASADNIENIE

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W., decyzją z dnia 28 lipca 1999 r. utrzymało w mocy decyzję Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy M. z 29 czerwca 1999 r. odmawiającą przyznania Danucie M. zasiłku celowego na opłacanie kosztów adwokata.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy podniósł, że Danuta M. spełnia kryteria ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej /Dz.U. 1998 nr 64 poz. 414 ze zm./ do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej. Zgodnie z art. 1 ust. 1 i 3 ustawy, o której mowa pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne środki, możliwości i uprawnienia, osoby i rodziny korzystające z pomocy społecznej są obowiązane do współudziału w rozwiązywaniu ich trudnej sytuacji życiowej. Brak współdziałania osoby lub rodziny z pracownikiem socjalnym w rozwiązywaniu trudnej sytuacji, a także nieuzasadniona odmowa podjęcia pracy przez osobę bezrobotną, mogą stanowić podstawę do odmowy przyznania lub wstrzymania świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej /art. 6 ust. 1a ustawy/. Art. 32 ust. 1 i 2 ustawy o pomocy społecznej stanowi, że "w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej może zostać przyznany zasiłek celowy z pomocy społecznej. Zasiłek celowy może być przyznany w szczególności na pokrycie części lub całości kosztów leków i leczenia, remontu mieszkania, opału i odzieży, pobytu dziecka w żłobku lub przedszkolu, a także kosztów pogrzebu". Użyty w powołanym przepisie zwrot "może" wskazuje, iż w przypadkach określonych tym przepisem organ administracji orzeka w ramach tzw. uznania administracyjnego, co oznacza, iż od decyzji organu orzekającego zależy, czy wnioskodawcy zostanie przyznana pomoc w formie zasiłku celowego i w jakiej wysokości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00