Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 września 1999 r., sygn. II SA 557/99

Do rozstrzygania sporów, czy mamy do czynienia z własnością wspólnoty, czy z mieniem gminnym, właściwy jest sąd powszechny.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skarg grupy członków Spółki do Zagospodarowania Wspólnoty Leśno-Gruntowej w S. na decyzję Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z 11 lutego 1999 r. (...) w przedmiocie ustalenia wykazu uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej, wielkości przysługujących im udziałów we wspólnocie oraz ustalenia, które nieruchomości stanowią wspólnotę gruntową - skargi oddalił.


UZASADNIENIE

17 czerwca 1992 r. burmistrz S. wszczął na żądanie Spółki Leśno-Gruntowej w S. "postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia wykazu uprawnionych do udziału w Spółce Leśno-Gruntowej w S. oraz wykazu obszarów gospodarstw przez nich posiadanych i wielkości przysługujących im udziałów we wspólnocie.

Zawiadomienie o wszczęciu postępowania (...) wydane z powołaniem się na art. 61 par. 4 Kpa skierowane było do Zarządu Wspólnoty Leśno-Gruntowej w S. (...) z wezwaniem jej członków do składania wyjaśnień i przedkładania dokumentów uprawniających do członkostwa we wspólnocie, jak: akty własności ziemi i postanowienia spadkowe.

Zarząd Spółki dla Zagospodarowania Wspólnoty Leśno-Gruntowej w S. (...) przesłał Urzędowi Miasta "aktualny na dzień 25.09.1992 r. wykaz członków Spółki Leśno-Gruntowej oraz wypis z ewidencji gruntów poz. 2112 stanowiących własność Spółki Leśno-Gruntowej w S. celem ujawnienia w ewidencji gruntów (...) Jednocześnie wskazano w tym piśmie, że podstawą utworzenia Spółki Leśno-Gruntowej w S. jest statut uchwalony na walnym zebraniu członków 25.10.1964 r., zatwierdzony 29.04.1965 r. przez byłe Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Z. Uzupełniając to pismo o "zarys historyczno-prawny" sięgający przywilejów biskupów krakowskich z 10.11.1523 r., 4.12.1568 r. i 26.10.1580 r., z których wynikało, że mieszczanie S. otrzymali na "wieczną własność" lasy, łąki i pastwiska o łącznej powierzchni około 1.400 ha - Zarząd Spółki w piśmie z 12.10.1992 r. wnioskował uwzględnienie przy aktualizacji faktu, że główny areał stanowią lasy, stąd spółka ta najbardziej odpowiada statusowi spółki leśnej, określonej w art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (...).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00