Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 9 września 1999 r., sygn. I SA 435/99

Organ szkoły wyższej, który zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o tytule naukowym i stopniach naukowych /Dz.U. nr 65 poz. 386 ze zm./ przeprowadza przewód habilitacyjny i nadaje stopień naukowy doktora habilitowanego powinien, przed pojęciem uchwały w sprawie ewentualnego wszczęcia przewodu habilitacyjnego /art. 16 ust. 2 pkt 1 ustawy/ dokonać oceny dorobku naukowego kandydata i sprawdzić, czy przedłożył on rozprawę habilitacyjną. W tym celu, w myśl par. 13 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 8 października 1991 r. w sprawie szczegółowego trybu przeprowadzania czynności w przewodach doktorskich i habilitacyjnych w postępowaniu o nadanie tytułu naukowego /Dz.U. nr 92 poz. 410 ze zm./, rada jednostki organizacyjnej uprawnionej do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego może powołać zespół w celu przygotowania wniosków dotyczących czynności przewodu habilitacyjnego, określonych w art. 16 ust. 2 pkt 1-3 ustawy, w tym w pierwszym rzędzie wniosków odnośnie wszczęcia takiego przewodu.

Zgodnie z par. 14 powołanego wyżej rozporządzenia recenzja winna dać odpowiedź, czy rozprawa habilitacyjna spełnia wymogi ustawy, a przede wszystkim, czy może być uznana za znaczny wkład autora w rozwój określonej dyscypliny naukowej, a nie dyskusja w radzie wydziału przed podjęciem uchwały w sprawie wszczęcia przewodu.

Rolą Centralnej Komisji do spraw Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych jest sprawdzenie, czy działanie organu było prawidłowe, a nie zastępowanie go.

Przewód habilitacyjny przeprowadzany jest bowiem przed radą wydziału, a nie przed tą Komisją, która uchwały rady wydziału może tylko utrzymać w mocy, gdy stwierdzi, że działanie organu pierwszej instancji było zgodne z prawem lub uchylić je w przypadku np. braków w postępowaniu dowodowym i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia radzie tej samej lub innej jednostki organizacyjnej /art. 19 ust. 2 ustawy/.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Tomasza S. na decyzję Centralnej Komisji do Spraw Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych z dnia 25 stycznia 1999 r. (...) w przedmiocie odmowy wszczęcia przewodu habilitacyjnego - uchyla zaskarżoną, decyzję oraz uchwałę Rady Wydziału Mechanicznego Politechniki W. z 25 marca 1998 r.,(...).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00