Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 23 grudnia 1998 r., sygn. III SA 1530/97

Brzmienie przepisu art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ nie wskazuje na to, aby obowiązek podatkowy w omawianym podatku łączył się z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Nie ma zatem istotnego znaczenia w sprawie fakt zawarcia przez skarżącą, jako osoba fizyczna, umowy najmu pawilonu handlowego.

Natomiast rozstrzygają o kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług umów podnajmu wymienionego pawilonu okoliczności, w jakich usługi te świadczone były przez skarżącą. Mówi się o nich w art. 5 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy.

UZASADNIENIE

Zaskarżonymi decyzjami z dnia 31 lipca 1997 r. (...) Izba Skarbowa w W. uchyliła decyzje Urzędu Skarbowego W. z dnia 27 listopada 1996 r. (...) w częściach dotyczących ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za okres listopad-grudzień 1994 r. oraz styczeń-październik 1995 r. W uzasadnieniu decyzji podano, że w wymienionych wyżej latach skarżąca prowadziła działalność gospodarczą oraz działalność polegającą na wynajmie lokali użytkowych. Stwierdzono, że wszystkie czynności dokonywane przez podatniczkę w latach 1994 i 1995 podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle art. 2 ustawy dotyczącej tego podatku. Odpłatnym świadczeniem usług jest także wynajem lokali użytkowych. Czynność ta była wymieniona w obowiązującej w roku 1994 Klasyfikacji Usług jako usługa sklasyfikowana pod symbolem 74.102. Dlatego też dokonywana przez podatniczkę sprzedaż towarów i świadczenie usług najmu lokali użytkowych spowodowało, że przychody osiągnięte z tych obu źródeł podlegają zsumowaniu w celu ustalenia podstawy opodatkowania w podatku od towarów i usług, jak również w celu stwierdzenia momentu powstania zobowiązania podatkowego w tym podatku z powodu osiągnięcia określonej kwoty obrotu, zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy. Podatniczka w 1994 r. z tytułu prowadzonej ewidencji handlowej oraz świadczenia usług najmu osiągnęła obrót w kwocie 1.580.496.000 st. zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00