Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 lipca 1998 r., sygn. SA/Rz 384/97

Podatek od towarów i usług jest podatkiem samoobliczalnym przez podatnika /art. 10 i art. 26 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./.

Jedynie w sytuacji gdy obliczona wysokość podatku lub zwrotu różnicy podatku - zawarta w złożonej deklaracji - jest nieprawidłowa, organy podatkowe uprawnione są do skorygowania tej wysokości w drodze decyzji administracyjnej.

Nie są natomiast uprawnione do korygowania - w drodze decyzji - treści deklaracji podatkowej, w tym do wykazywania wysokości podatku naliczonego.

 

oddala skargę.


UZASADNIENIE

Decyzją z 28 listopada 1996 r. urząd skarbowy określił spółdzielni mieszkaniowej w J. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 1995 r.

W uzasadnieniu podano, że spółdzielnia w żądaniu skierowania sprawy na drogę postępowania w sprawach zobowiązań podatkowych wniosła "o uwzględnienie podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakupy usług telefonicznych, energii elektrycznej, gazu i wody oraz usług i robót budowlanych /na łączną kwotę 16.140 zł/, oraz o uwzględnienie korekty deklaracji VAT-7 zwiększającej kwoty podatku naliczonego zmniejszającego podatek należny za poszczególne miesiące 1995 r. na łączną kwotę 16.591,80 zł". Odmawiając uwzględnienia powyższego wniosku organ podatkowy zauważył, że spółdzielnia dokonywała odsprzedaży usług telefonicznych, energii elektrycznej, gazu i wody oraz usług budowlanych wystawiając na nabywców rachunki uproszczone oraz faktury VAT. Powyższa sprzedaż nie została ujęta w rejestrach sprzedaży VAT, jak również nie wykonywano jej w deklaracjach podatkowych VAT-7 za poszczególne miesiące 1995 r. W opisanej wyżej sytuacji organ podatkowy powołując się na treść art. 33 ust. 1 oraz art. 10 ust. 2 ustawy o VAT określił zobowiązanie podatkowe spółdzielni za poszczególne miesiące 1995 r. Odmawiając uwzględnienia korekty deklaracji VAT dotyczącej zwiększenia kwoty podatku naliczonego o kwotę 16 591,80 zł organ zauważył, że uprawnienie do obniżenia kwoty podatku należnego - o którym mowa w art. 19 ust. 3 cytowanej ustawy o VAT - jest uprawnieniem, z którego można skorzystać tylko w określonym terminie. Upływ terminu przewidzianego w ustawie o VAT powoduje utratę ww. uprawnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00