Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 stycznia 1998 r., sygn. I SA/Po 508/97

Stosownie do art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne /Dz.U. 1994 nr 71 poz. 312 ze zm./ wartość transakcyjna nie może być przyjęta za wartość celną towaru, w przypadku gdy zakwestionowano wiarygodność dokumentów służących do określenia wartości, np. w sytuacji gdy wartość transakcyjna wynikająca z dokumentów jest rażąco niska w stosunku do faktycznego stanu i rzeczywistej wartości towaru. W takim przypadku wartość celna ustalona jest metodami zastępczymi wyceny, określonymi w art. 27-30 Prawa celnego.

UZASADNIENIE

Glosa

Postępowanie w sprawach celnych jest jednym z tych postępowań, w których z całą ostrością uwidacznia się tak typowy dla procedury sfery administracyjnej konflikt interesów jednostki oraz reprezentowanego przez organy celne państwa.

Tamę dla zapobieżenia nadużycia typowej w takim wypadku nierówności stron stanowić mają przede wszystkim przepisy określające sposób postępowania przy ustalaniu wartości celnej. Orzeczenie NSA w niniejszej sprawie dotyczy tych właśnie zagadnień.

Wyrokiem z dnia 13 stycznia 1998 r. w sprawie Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy w Poznaniu oddalił skargę Zbigniewa M. na decyzje prezesa Głównego Urzędu Ceł.

W uzasadnieniu wyroku NSA wskazał, iż wcześniejszym wyrokiem z dnia 28 czerwca 1996 r. sąd uchylił decyzję prezesa GUC, jak też poprzedzającą ją decyzję dyrektora Urzędu Celnego w Rz., którymi dokonano ponownego wymiaru cła od samochodu osobowego marki Astra, sprowadzonego z Niemiec i przedstawionego do odprawy celnej 29.03.1995 r. Kierując się powyższym wyrokiem dyrektor Urzędu Celnego w Rz. powołał zespół biegłych z dziedziny techniki samochodowej w celu przeprowadzenia badań zmierzających do określenia wartości samochodu osobowego marki Opel Astra na rynku niemieckim w walucie DEM, z uwzględnieniem jego stanu technicznego i określenia stopnia uszkodzeń pojazdu. W dniu 14.10.1996 r. dyrektor Urzędu Celnego ustalił nową wartość celną i wymierzył cło od przedmiotowego samochodu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00