Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 sierpnia 1997 r., sygn. SA/Sz 310/96

 

uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą decyzję Dyrektora Urzędu Celnego w przedmiocie wymiaru cła.


UZASADNIENIE

Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Stosownie do przepisu art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne /Dz.U. 1994 nr 71 poz. 312 ze zm./, przywóz towarów z zagranicy podlega cłu, z wyjątkami określonymi przepisami prawa, zaś stawki tego cła określa Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.

W wydanym na podstawie powyższego przepisu rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 23 lipca 1991 r. w sprawie ceł na towary przywożone z zagranicy /Dz.U. nr 67 poz. 288 ze zm./ ustalono /par. 7/ preferencyjne zerowe stawki celne na towary tropikalne pochodzące z krajów i regionów wymienionych w załączniku nr 4 do rozporządzenia. Wykaz towarów tropikalnych zawarty został natomiast w załączniku nr 5 do tego aktu. Z załączników tych wynika, że pierwszym z nich objęta została m.in. Ekwador i Kostaryka, a drugim towar w postaci bananów świeżych /kod CN 0803 00 10/.

W myśl par. 8 wyżej wymienionego rozporządzenia Rady Ministrów, preferencyjne stawki celne określone przepisem par. 7 stosuje się do towarów bezpośrednio zakupionych w krajach i regionach, o których tam mowa oraz bezpośrednio przywożonych z tych krajów i regionów, po przedstawieniu właściwego świadectwa pochodzenia towaru, określonego odrębnie, zaś za towary bezpośrednio zakupione uważa się towary zakupione w firmie zarejestrowanej w kraju lub w regionie oraz w filiach tych firm znajdujących się w innych krajach lub regionach, wobec których stosuje się preferencje celne. W myśl tego przepisu /par. 8 ust. 3/ za towary bezpośrednio przywożone uważa się towary, których transport z przyczyn geograficznych, transportowych, technicznych lub ekonomicznych odbywał się nawet przez terytoria kilku krajów lub regionów również wtedy, gdy towary te były czasowo magazynowane na terytoriach tych krajów lub regionów, pod warunkiem, że pozostawały cały czas pod dozorem celnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00