Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 11 czerwca 1996 r., sygn. SA/Sz 3298/95

1. Zwrot "w celu" użyty w art. 15 ust. 1 ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz.U. nr 21 poz. 86 ze zm./ oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z prowadzoną działalnością podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Aby więc określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu.

2. Pogląd organów podatkowych, iż kosztami uzyskania przychodu są wyłącznie wydatki związane z delegacjami służbowymi osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, rażąco narusza art. 742 Kc oraz art. 15 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

 

Naczelny Sąd Administracyjny - Ośrodek Zamiejscowy w Szczecinie po rozpoznaniu w dniu 16 maja 1996 r. sprawy ze skargi "S" Spółki z o.o. w Sz. na decyzję Izby Skarbowej w Sz. z dnia 16 listopada 1995 r. (...) w przedmiocie określenia podatku dochodowego od osób prawnych za 1992 rok - uchyla zaskarżoną decyzję; (...).


UZASADNIENIE

Drugi Urząd Skarbowy w Sz. decyzją z dnia 11 lipca 1995 r. (...) - ustalił Spółce z o.o. "S" z siedzibą w Sz. należny podatek dochodowy od osób prawnych za 1992 r. w wysokości 42.192,32 złotych.

W uzasadnieniu tej decyzji powołano się na wynik kontroli przeprowadzonej przez pracowników Urzędu w dniach od 30 listopada 1994 r. do 3 stycznia 1995 r. w zakresie prawidłowości ustalenia i deklarowania wysokości dochodu będącego przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W wyniku przeprowadzonego postępowania, dokonano następujących ustaleń:

1/ błędnie dokonano odpisów amortyzacyjnych i umorzeniowych od kwoty 120.000.000 złotych - stanowiącej wartość nieruchomości w miejscowości R. ul. W. 54, przyjętej do ewidencji środków trwałych Spółki w 1990 r., złożonej z gruntów i zabudowań, nie ustalono jednak jaka część ww. kwoty odpowiada wartości zabudowań a jaka gruntów. Dopiero w trakcie kontroli strona przedstawiła wycenę gruntów dokonaną w dniu 22 listopada 1994 r. /według stanu na dzień nabycia/ przez rzeczoznawcę z listy wojewody.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00