Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 lutego 1995 r., sygn. I SA 2431/93

Rozszerzenie wniosku w przedmiocie zwrotu majątku związkowego, utraconego w wyniku wprowadzenia stanu wojennego, przez wskazanie nowego podmiotu, przeciwko któremu wnioskodawca chce dochodzić swego roszczenia, po dniu 31 grudnia 1991 r. jest prawnie bezskuteczne /art. 10 ustawy z dnia 25 października 1990 r. o zwrocie majątku utraconego przez związki zawodowe i organizacje społeczne w wyniku wprowadzenia stanu wojennego - Dz.U. 1991 nr 4 poz. 17/.

 

Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skarg Ministra Pracy i Polityki Socjalnej oraz Oddziału Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" w P. na orzeczenie Społecznej Komisji Rewindykacyjnej z dnia 20 października 1993 r. w przedmiocie zwrotu majątku związkowego utraconego w wyniku wprowadzenia stanu wojennego i na podstawie art. 207 par. 3 Kpa stwierdził nieważność zaskarżonego orzeczenia w części dotyczącej Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, a na podstawie art. 207 par. 2 pkt 3 Kpa uchylił to orzeczenie w części oddalającej wniosek o zwrot majątku w stosunku do Gminy P., a także - zgodnie z art. 208 Kpa - zasądził od Społecznej Komisji Rewindykacyjnej na rzecz Oddziału Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" w P. piętnaście złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.


UZASADNIENIE

Społeczna Komisja Rewindykacyjna orzeczeniem z dnia 20 października 1993 r. nr KR-051/2590/91 nakazała Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej zwrot 60 469 101 zł na rzecz NSZZ "Solidarność" - Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej w P. W stosunku do Gminy P. wniosek oddalono. W uzasadnieniu orzeczenia Społeczna Komisja Rewindykacyjna stwierdziła, że MKK NSZZ "Solidarność" w P. wystąpiła o nakazanie Burmistrzowi Miasta i Gminy P. zwrotu mienia stanowiącego własność wnioskodawcy w momencie wprowadzenia stanu wojennego. Majątek ów stanowiła według wnioskodawcy kwota 311 428 zł. Zdaniem Komisji, fakt posiadania przez wnioskodawcę tego majątku nie budzi wątpliwości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00