Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 stycznia 1995 r., sygn. SA/Kr 2171/94

Producentem towaru, o jakim mowa w art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne /Dz.U. nr 75 poz. 445 ze zm./, jest nie tylko podmiot, który we własnym zakresie wykonuje wszystkie czynności związane z przetworzeniem towaru wywiezionego następnie w obrocie towarowym z zagranicą, ale także podmiot, który - organizując produkcję eksportowanego wyrobu zleca w ramach swej działalności wykonanie określonych czynności innym podmiotom zarówno w kraju, jak i zagranicą.

 

Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi spółki "P." w N.S. na decyzje Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 29 kwietnia 1994 r. w przedmiocie odmowy zwrotu należności celnych i na podstawie art. 207 par. 1 i 2 pkt 1 i 3 Kpa uchylił zaskarżone decyzje oraz poprzedzające je decyzje Dyrektora Urzędu Celnego w N.T z dnia 15 listopada 1993 r., a także - zgodnie z art. 208 Kpa - zasądził od Prezesa Głównego Urzędu Ceł na rzecz strony skarżącej siedemset tysięcy złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.


UZASADNIENIE

Spółka akcyjna "P." w N.S. wystąpiła w dniach od 4 do 12 listopada 1993 r. do Dyrektora Urzędu Celnego w N. T. z 8 wnioskami o zwrot na podstawie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne /Dz.U. nr 75 poz. 445 ze zm./ należności celnych o łącznej wysokości 60.412.000 zł, pobranych od towarów przywiezionych z zagranicy w postaci antracytu, taśmy stalowej, spinek do opakowań, a także od wypalanych /uszlachetnianych/ w Słowacji półfabrykatów w postaci bloków węglowych i grafitowych, które w wielkościach podanych we wnioskach zostały zużyte przez spółkę przy produkcji różnego rodzaju wyrobów węglowych i grafitowych, wywiezionych w obrocie towarowym z zagranicą. Należności celne pobrane od wypalonych o Republice Słowackiej półfabrykatów określono jako należności celne od usługi importowej. Do wniosków (...) dołączono opis procesu produkcji eksportowanych towarów, do których wytworzenia zużyto towary importowane. W tym opisie procesu produkcyjnego wykazana została faza procesu, jaka w systemie usługi importowej została wykonana na zlecenie spółki przez przedsiębiorstwo w Słowacji w odniesieniu do przesłanych temu przedsiębiorstwu półfabrykatów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00