Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 października 1993 r., sygn. SA/Wr 1171/93

Obowiązek świadczeń ludności na cele publiczne, wprowadzony w drodze samoopodatkowania na podstawie referendum gminnego, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym /Dz.U. nr 16 poz. 95 ze zm./, ma charakter obowiązku podatkowego i wszelkie sprawy związane z wykonywaniem tych świadczeń, a także z odraczaniem, zwalnianiem, umarzaniem i zaniechaniem poboru, mogą być rozstrzygane na podstawie przepisów ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych /Dz.U. nr 27 poz. 111 ze zm./, jeżeli nie zostały szczegółowo uregulowane w uchwale rady gminy.

 

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił na podstawie art. 207 par. 5 Kpa skargę Mieczysławy K. na decyzję Kolegium Odwoławczego przy Sejmiku Samorządowym Województwa (...) z dnia 30 kwietnia 1993 r. w przedmiocie odmowy umorzenia podatku na utrzymanie Szpitala w B.


UZASADNIENIE

Uchwałą nr XXII/150/92 z dnia 30 grudnia 1992 r. w sprawie wprowadzenia na terenie gminy B. podatku na rzecz Szpitala w B. Rada Miejska w B., na podstawie art. 41 ust. 1 i art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym /Dz.U. nr 16 poz. 95 ze zm./, po przeprowadzeniu referendum gminnego w przedmiocie samoopodatkowania ludności na utrzymanie Szpitala w B., wprowadziła z dniem 1 stycznia 1993 r. na terenie gminy B. podatek na rzecz Szpitala w B. /par. 1/. Opodatkowaniem zostali objęci wszyscy stali mieszkańcy gminy bez względu na wiek /par. 2/. Kwota opodatkowania wynosi miesięcznie 15 000 zł. Wysokość podatku została ustalona według stawki 0, 5 procent przeciętnego wynagrodzenia w pięciu podstawowych działach gospodarki i może ulec podwyższeniu wraz ze wzrostem tego wynagrodzenia /par. 3/. Wymiar podatku zostanie dokonany w drodze decyzji administracyjnej /par. 4 ust. 1/. Stronie przysługuje prawo odwołania się do Kolegium Odwoławczego przy Sejmiku Samorządowym Województwa /par. 6 ust. 1/. Indywidualnych ulg i umorzeń podatku udzielać będzie Burmistrz /par. 7/. Uchwała została ogłoszona przez rozplakatowanie obwieszczeń na tablicach ogłoszeń i weszła w życie z dniem 1 stycznia 1993 r. /par. 9/.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00