Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 4 marca 1993 r., sygn. V SA 1721/92

1. Złożenie zabezpieczenia majątkowego, o którym mowa w art. 37 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne /Dz.U. nr 75 poz. 445 ze zm./, stanowi materialnoprawny warunek udzielenia zezwolenia na złożenie towaru w składzie celnym.

2. Określenie zabezpieczenia majątkowego, o którym mowa w art. 37 prawa celnego, powinno być zawarte w treści decyzji zezwalającej na złożenie towaru do składu celnego, ze wszystkimi skutkami proceduralnymi, jakie pociąga za sobą wydanie decyzji administracyjnej, a więc z możliwością wniesienia odwołania, skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego, wzruszenia decyzji poza trybem instancyjnym w inny sposób itp.

 

Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Fundacji B. na postanowienie Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 4 lipca 1992 r. w przedmiocie odmowy przyjęcia zabezpieczenia majątkowego i na podstawie art. 207 par. 1 i 2 pkt 1 i 3 Kpa uchylił zaskarżone postanowienie oraz utrzymane przez nie w mocy postanowienie Dyrektora Urzędu Celnego w W., a także - zgodnie z art. 208 Kpa - zasądził od Prezesa Głównego Urzędu Ceł kwotę pięćdziesiąt tysięcy złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania na rzecz skarżącej Fundacji.


UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 29 kwietnia 1992 r. nr Fi-311-1313/92 Dyrektor Urzędu Celnego w W. odmówił przyjęcia zabezpieczenia majątkowego w formie weksla własnego in blanco od Fundacji B., która prowadzi skład celny. Podstawę zawartego w postanowieniu rozstrzygnięcia stanowiło stwierdzenie, że skarżąca nie udokumentowała posiadania majątku, z którego można byłoby przeprowadzić skuteczną egzekucję, oraz nie jest przedsiębiorstwem o ogólnopolskim zasięgu działania.

W piśmie nazwanym "odwołaniem" Fundacja B. wnosiła o uchylenie powyższego postanowienia i twierdziła, że dotychczas korzystała z takiej formy zabezpieczenia. W ciągu dwóch lat funkcjonowania nie weszła w kolizję z prawem celnym, jej działalność jest oceniana pozytywnie przez urzędy celne, a 80 procent towaru znajdującego się w prowadzonym przez nią, składzie celnym stanowią farmaceutyki, parafarmaceutyki, środki pielęgnacyjne oraz drobny sprzęt medyczny. Ma majątek, z którego może skutecznie prowadzić postępowanie egzekucyjne, jest firmą o ogólnopolskim działaniu, prężnie rozwija się i jest solidnym płatnikiem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00