Wyrok NSA z dnia 27 września 1991 r., sygn. SA/Wr 785/91
1. Poszczególni radni lub ich grupa nie są stroną w postępowaniu toczącym się przed Naczelnym Sądem Administracyjnym na skutek skargi gminy wniesionej na podstawie art. 98 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym /Dz.U. nr 16 poz. 95 ze zm./ przeciwko rozstrzygnięciu organu nadzorczego.
Stronami tego postępowania /również ze skargi wniesionej na podstawie art. 93 ust. 1/ są jedynie gmina oraz organ nadzoru.
2. Postanowienia regulaminu gminy /wydanego na podstawie statutu gminy - art. 22 ustawy samorządowej/ nie mogą modyfikować /łagodzić lub zaostrzać/ wymogów, jakimi ustawodawca krępuje tryb przeprowadzenia wyborów organów gminy.
3. "Bezwzględna większość głosów" ma miejsce wówczas, gdy za kandydatem lub wnioskiem oddana została liczba głosów co najmniej o jeden większa od sumy pozostałych ważnie oddanych głosów /"przeciw" i "wstrzymujących się"/.
4. Reguła 50 procent i 1 głos może być traktowana jako techniczna wskazówka sposobu ustalenia bezwzględnej większości i jedynie w przypadkach parzystej liczby ważnie oddanych głosów.
Jeżeli liczba głosów nie jest parzysta, stosowanie tej reguły staje się zbędne i oznacza wprowadzenie w drodze wykładni innego, surowszego wymogu co do progu większości /"większość kwalifikowana"/, niż to przewiduje ustawodawca w warunku bezwzględnej większości głosów.