Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-11-10

Koszty niewykorzystanych zdolności produkcyjnych w świetle polskich i międzynarodowych przepisów rachunkowości

Jednym z bardziej problematycznych zagadnień, z jakimi borykają się przedsiębiorstwa produkcyjne, jest kwestia kosztów niewykorzystanych zdolności produkcyjnych. Zarówno przepisy ustawy o rachunkowości, jak i MSR 2 Zapasy obligują jednostki do eliminacji tej kategorii w procesie ustalania kosztu jednostkowego, zalecając obciążenie nimi, jako kosztami okresu, wyniku finansowego.

Katarzyna Kobiela-Pionnier

Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Warszawie

Mimo że ostatnia nowelizacja ustawy uchyliła obowiązek ustalania kosztów niewykorzystanych zdolności produkcyjnych w stosunku do podmiotów, których sprawozdanie nie podlega badaniu i ogłaszaniu, wskazane jest jednak monitorowanie i nadzór kosztów niewykorzystanych zdolności. Pomocą w tym zakresie służyć powinno Stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie ustalania kosztu wytworzenia dla celów bilansowej wyceny zapasów, opublikowane w styczniu 2007 r. Rozwiązania zawarte w Stanowisku mają charakter wskazówek ułatwiających pomiar kosztów wytworzenia oraz wycenę zapasów i są zgodne z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej. Warto zatem przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu.

. Zjawisko niewykorzystania zdolności produkcyjnych jest konsekwencją ponoszenia przez jednostkę kosztów stałych, będących finansowym odzwierciedleniem długookresowego zaangażowania przez jednostkę zasobów majątkowych oraz długookresowego zatrudniania pracowników. W przypadku tych zasobów ich dostępna ilość lub czas pracy w krótkim okresie mogą być wyższe od bieżącego zapotrzebowania jednostki gospodarczej. Koszty tych zasobów przypisuje się każdej jednostce produkcji w części odpowiadającej poziomowi ich kosztów obliczonemu na jednostkę produkcji przy normalnym wykorzystaniu zdolności produkcyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00