Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-12-15

Ogólne spojrzenie na sprawozdanie finansowe za 2010 r.

Rozdział II

Krzysztof Witucki

Opracowanie powstało na podstawie praktycznych doświadczeń pracowników międzynarodowej firmy audytorskiej

Podsumujemy najważniejsze informacje z zakresu sprawozdania finansowego, o których należy pamiętać przystępując do jego sporządzania.

Najpierw przypomnijmy, że od 2009 r., zgodnie ze zmianą z 10 lipca 2008 r., przepisy ustawy o rachunkowości stosuje się w szczególności do osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1 200 000 euro.

Przeliczenia na walutę polską dokonuje się według średniego kursu ogłoszonego przez NBP 30 września roku poprzedzającego rok obrotowy. W 2009 r. średni kurs euro wynosił 4,2226 zł/euro (tabela kursów NBP nr 191/A/NBP/2009). Zatem kwotą graniczną, której przekroczenie powodowało obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2010 r., było 5 067 120 zł. Ustawa wprowadzająca omawiane zmiany reguluje również kwestię powrotu przez podmioty prowadzące do tej pory pełne księgi do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

1. Elementy sprawozdania finansowego

Jednostki prowadzące/kontynuujące działalność gospodarczą sporządzają na dzień bilansowy sprawozdanie finansowe. Sporządzenie sprawozdania finansowego za 2010 r. powinno nastąpić dokładnie do 31 marca 2011 r. (jeśli rok obrotowy jest równy kalendarzowemu). Dla jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń, fundusze inwestycyjne i emerytalne sprawozdanie musi zawierać:

● wprowadzenie,

● bilans,

● rachunek zysków i strat,

● informację dodatkową.

Inne jednostki mogą takie sprawozdania sporządzić (ale nie muszą) i dołączyć je do sprawozdania finansowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00